Zgodnie z tymi statystykami 4 935 z 18 024 migrantów próbujących nielegalnie wjechać do RFN odesłano na granicy niemiecko-austriackiej. Ponad 13 tys. z nich próbowało przybyć na terytorium RFN z innych państw. 2 039 osób ze Szwajcarii, 1 905 z Czech, 1 622 z Francji, 857 z Belgii, 789 z Polski i 627 z Holandii. Na lotniskach niemiecka policja odesłała 3 747 osób, a w portach 591.

"Odmowy (wjazdu) na austriackiej granicy dotyczą tylko niewielkiej części obecnej nielegalnej migracji" - ocenia "Rheinischen Post".

Reklama

Jak czytamy na portalu tego dziennika, szef CDU w położonej na południowym zachodzie Niemiec Badenii-Wirtembergii Andreas Jungg wezwał Berlin do zawarcia porozumień w sprawie readmisji nielegalnych migrantów nie tylko z Austrią, ale również z Francją i Szwajcarią.

"Rheinischen Post" przytacza również wypowiedź premiera krajowego Saksonii Michaela Kretschmera, który opowiada się za przyspieszeniem procedury odsyłania migrantów na granicach Niemiec z Polską i Czechami.

W poniedziałek doszło do porozumienia w sprawie polityki migracyjnej między siostrzanymi partiami CDU a CSU, które zażegnało grożący upadkiem niemieckiego rządu spór tych chadeckich ugrupowań. Przewiduje ono m.in. stworzenie centrów tranzytowych dla migrantów, odsyłanie poszukujących azylu na granicy austriacko-niemieckiej, jeżeli są oni zarejestrowani w innym państwie UE oraz umowę Berlina z Wiedniem w kwestii polityki migracyjnej.

Szef niemieckiego MSW i lider CSU Horst Seehofer jedzie w środę do Wiednia, gdzie rozmowy w tej sprawie odbędzie z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. (PAP)

mobr/ kar/