Paralotniarz, łamiąc zakaz lotów nad ośrodkiem, przeleciał nad polem golfowym Turnberry w zachodniej Szkocji w piątek wieczorem, trzymając transparent z hasłem "Trump: poniżej przeciętnej". Była to akcja protestu wobec polityki ochrony środowiska i polityki imigracyjnej amerykańskiego prezydenta - pisze agencja AP.

Organizacja Greenpeace podała, że poinformowała policję o zaplanowanej akcji 10 minut przed przybyciem na miejsce paralotniarza.

W sobotę w Edynburgu demonstranci wypuścili w powietrze gigantyczny balon przedstawiający karykaturę Trumpa jako wściekłego niemowlaka. Taki sam balon zawisł dzień wcześniej nad brytyjskim parlamentem w Londynie.

Jonathon Shafi z grupy Scotland Against Trump (Szkocja Przeciwko Trumpowi) powiedział, że w ten sposób zademonstrowano poparcie dla Amerykanów występujących przeciwko Trumpowi. "Nie jesteśmy nastawieni antyamerykańsko, jedynie jesteśmy przeciw Trumpowi i jego kontrowersyjnym rządom" - oświadczył.

Trump spędza wraz z żoną Melanią weekend w swoim ośrodku Turnberry. W piątek przeprowadził rozmowy w Chequers pod Londynem z brytyjską premier Theresą May i został przyjęty na zamku w Windsorze przez królową Elżbietę II. W poniedziałek amerykański przywódca ma spotkać się w Helsinkach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.