Władze Syrii ostro skrytykowały Arabię Saudyjską za jej zamiar przeznaczenia 100 mln dolarów na odbudowę kontrolowanej przez opozycję Północnej Syrii. MSZ w Damaszku zażądało "zaprzestania tej okropnej i niebezpiecznej polityki" saudyjskich władz.

Syryjski MSZ wypowiedział się na ten temat w piątek, dzień po deklaracji władz saudyjskich w sprawie wsparcia finansowego stabilizacji Północnej Syrii pozostającej pod kontrolą Syryjskich Sił Demokratycznych(SDF). Informację tę media regionalne podały dopiero w niedzielę.

Zdaniem cytowanych przez rządową agencję SANA syryjskich władz deklaracja Arabii Saudyjskiej o pomocy finansowej jest sprzeczna z rezolucjami ONZ w sprawie Syrii, a także moralnie niedopuszczalna.

Syryjskie władze uznały też, że celem saudyjskiego wsparcia jest przeciwdziałanie "dalszym zwycięstwom armii syryjskiej (SAA) nad terrorystami" oraz pomoc "siłom zagrażającym jedności i integralności terytorialnej Syrii". Powtórzyły również wezwanie skierowane do międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA o wycofanie wszystkich sił z Północnej Syrii, sugerując, że ich obecność na tych terenach służy tylko "terrorystom i mordercom".

Większość północnej i wschodniej Syrii kontroluje SDF - koalicja zdominowana przez syryjskich Kurdów i wspierana przez USA. Na terenach tych proklamowano Demokratyczną Federację Północnej Syrii (DFPS).

Władze DFPS podkreślają, że dążą do utrzymania jedności i integralności terytorialnej Syrii. Rzecznik kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), stanowiących główną część SDF, Nuri Mahmud powiedział 16 sierpnia PAP, że "YPG jest przeciwko jakiemukolwiek separatyzmowi i chce utrzymać jedność Syrii". Z kolei jeden z najważniejszych polityków kurdyjskich w Północnej Syrii Aldar Chalil powiedział PAP na początku sierpnia, że władze DFPS dążyć będą do wprowadzenia ustroju demokratycznego federalizmu w całej Syrii.

Potwierdził ponadto istnienie militarnej współpracy Arabii Saudyjskiej i DFPS. Saudyjczycy od dawna są w ostrym konflikcie z Iranem, którego jednym z głównych sojuszników są władze syryjskie. Dlatego Rijad nie chce dopuścić do przywrócenia kontroli Damaszku nad DFPS.

Pieniądze, które Arabia Saudyjska zadeklarowała dla Północnej Syrii, mają służyć ratowaniu życia, pomóc w powrocie uchodźców i zapewnić, by nie odrodziło się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Pieniądze mają zostać przeznaczone na projekty w dziedzinie rolnictwa, edukacji, robót drogowych, usunięcia gruzów i poprawy zaopatrzenia w wodę. Działania Arabii Saudyjskiej mają koncentrować się w regionie Ar-Rakki.