Tegoroczna akcja pod kryptonimem „Thunderbolt”, prowadzona wspólnie przez policję z Hongkongu, Makau i graniczącej z nimi prowincji Guangdong w Chinach kontynentalnych, była największą od 2000 roku - powiedział oficer z wydziału walki z przestępczością zorganizowaną i triadami Man Tat-shing.

Ocenił, że zadała ona triadom „silny cios”, odcinając je od głównych źródeł nielegalnych dochodów.

Aresztowano około 320 członków triad, w tym ich wysokiej rangi przywódców, a także wiele innych osób podejrzanych o hazard, przemyt, prostytucję oraz handel narkotykami lub ich posiadanie. O to ostatnie przestępstwo podejrzewany jest najmłodszy z zatrzymanych – 12-letni chłopiec.

W ramach operacji funkcjonariusze skonfiskowali również kontrabandę o wartości 313 mln dolarów hongkońskich (prawie 148 mln zł). W Hongkongu zamknięto co najmniej 3 tys. salonów gier hazardowych, centrów dystrybucji narkotyków, domów publicznych i nielicencjonowanych barów.

Wśród aresztowanych są dwie siostry w wieku 72 i 60 lat, podejrzewane o kierowanie szajką, która kontrolowała pracujące w Hongkongu prostytutki z zagranicy. Rozbito również grupę, która prowadziła w Hongkongu i Guangdongu nielegalne zakłady bukmacherskie w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji.

Historia chińskich triad sięga XVII wieku, kiedy powstały one jako patriotyczne ruchy mające na celu obalenie dynastii Qing i przywrócenie do władzy wcześniejszej dynastii Ming. Od XIX wieku utożsamiane są z działalnością przestępczą, głównie handlem narkotykami.

Według dziennika „South China Morning Post” w Hongkongu jest obecnie 100 tys. członków triad.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)