Jak poinformował Sąd Krajowy (Audiencia Nacional), odmowa ekstradycji Falcianiego jest konsekwencją podobnej decyzji hiszpańskiego Sądu Najwyższego z roku 2012, wydanej po aresztowaniu analityka w Barcelonie na podstawie międzynarodowego nakazu. Sąd Najwyższy orzekł wówczas, że Falciani nie może zostać przekazany Szwajcarii, gdyż jego czyn nie stanowił przestępstwa według prawa hiszpańskiego.

46-letni dziś Herve Falciani został w 2015 r. skazany zaocznie przez szwajcarski sąd na 5 lat więzienia za szpiegostwo przemysłowe.

5 kwietnia br. hiszpańska policja ponownie aresztowała Falcianiego, ale po kilku godzinach wyszedł on na wolność.

Falciani w 2008 r. ujawnił oszustwa HSBC, kierując do francuskich władz podatkowych kilkadziesiąt gigabajtów poufnych informacji zawierających dane klientów tego banku z lat 2005-2006. Potwierdzały one, że szwajcarski oddział HSBC pomagał klientom w ukrywaniu dochodów i unikaniu podatków.

Na liście, którą przekazał Falciani, widnieją nazwiska m.in. elit rządzących w Syrii, Egipcie i Chinach. Wykryto też powiązania z handlarzami diamentów i broni oraz grupami terrorystycznymi. HSBC przyznał się do złamania prawa i oświadczył, że zamknął konta kontrowersyjnych klientów.

Według telewizji TVE odmawianie przez Hiszpanię ekstradycji pochodzącego z Monako Falcianiego może być formą negocjowania z władzami Szwajcarii wydania Madrytowi katalońskich separatystek: Marty Roviry i Any Gabriel.

Rovira i Gabriel uciekły z Hiszpanii do Szwajcarii wiosną br. w obawie przed aresztowaniem ich z powodu działań służących secesji Katalonii. Rovira do czasu ucieczki była wiceszefową jednego z dwóch największych katalońskich ugrupowań separatystycznych – Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), a Gabriel – rzeczniczką Kandydatury Jedności Ludowej (CUP).

Marcin Zatyka (PAP)