Resort inwestycji w czwartkowym komunikacie przypomniał, że w nowym budżecie UE mają znaleźć się pieniądze na dostosowanie infrastruktury transportowej – dróg, mostów czy lotnisk – do potrzeb wojska. Chodzi o infrastrukturę wykorzystywaną na co dzień dla potrzeb cywilnych, która w razie potrzeby mogłaby zostać użyta przez wojsko. Komisja zaplanowała, że na ten cel przeznaczy 6,5 mld złotych w ramach Instrumentu Łącząc Europę. Ta specjalna pula w budżecie UE na lata 2021-2027 nosiłaby nazwę Military Mobility.

"To za mało. Analizy wskazują, że ten budżet mógłby być nawet 10 razy większy, aby spełnił potrzeby państw członkowskich, zwłaszcza na ścianie wschodniej Unii Europejskiej" – ocenił Kwieciński podczas drugiego dnia Warsaw Security Forum.

Dodał, że dla Polski kwestia bezpieczeństwa "jest absolutnym priorytetem". "W planach mamy inwestować w bezpieczeństwo więcej niż obecne 2 proc. PKB. Bezpieczna Polska to bezpieczna Europa. I odwrotnie" – zaznaczył minister.

Warsaw Security Forum organizowane przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego odbywa się już po raz piąty. To platforma wymiany doświadczeń i poglądów w obszarze polityki bezpieczeństwa, w której uczestniczą zarówno organizacje pozarządowe i think-tanki, jak i przedstawiciele instytucji rządowych państw członkowskich NATO, UE i krajów partnerskich. (PAP)

Reklama

autor: Michał Boroń