Fitch: Połączenie GNB i IB bez natychmiastowego wpływu na rating GNB


Warszawa, 22.01.2019 (ISBnews) - Połączenie Getin Noble Banku z Idea Bankiem nie ma natychmiastowego wpływu na rating Getin Noble Bank (B-, perspektywa negatywna), podał Fitch Ratings. Agencja wskazuje jednak, że planowane połączenie nie rozwiązuje od razu problemu słabej kapitalizacji i zwiększonego ryzyka płynności, które są dwiema głównymi słabościami ratingowymi GNB.
"Planowane połączenie wydaje się być rozsądnym, ale nieco ambitnym krokiem dla dwóch borykających się banków, ponieważ ich samodzielne modele biznesowe sprawiają trudności w sprostaniu obecnym wyzwaniom rynku. Połączenie może umiarkowanie zwiększyć prawdopodobieństwo pozyskania nowego akcjonariusza (poszukiwania rozpoczęte w grudniu 2018 r.), biorąc pod uwagę planowaną poprawę rentowności i większą obecność na rynku połączonego podmiotu" - czytamy w komunikacie.
Fitch ocenia także, że obecne możliwości wzmocnienia kapitału GNB są ograniczone ze względu na niedawne straty i zobowiązanie akcjonariusza większościowego do pokrycia jedynie około 650 mln zł braku kapitałowego banku.
"Getin i Idea naruszyły swoje minimalne regulacyjne wskaźniki kapitałowe odpowiednio w I kwartale 2018 i w II kwartale 2018. Szacujemy, że Getin musi pozyskać około 1,3 mld zł świeżego kapitału własnego (co stanowi prawie 40% kapitałów własnych na koniec III kwartału 2018)" - czytamy także.
Fitch podał, że oceny Getin Noble Banku mogą zostać obniżone, jeśli bank stanie w obliczu ponownej presji na płynność lub nie będzie w stanie wdrożyć środków mających na celu przywrócenie zgodności z regulacyjnymi wymogami kapitałowymi. Ratingi mogłyby zostać potwierdzone lub ostatecznie podwyższone, jeśli ryzyko finansowania i płynności ustabilizuje się, a bank wzmocni swoją pozycję kapitałową i przywróci rentowność.
Getin Noble Bank i Idea Bank poinformowały 17 stycznia, że podpisały plan połączenia, zaś fuzja prawna oczekiwana jest w III kw. br. Połączony bank będzie funkcjonował pod nazwą Getin Noble Bank, jednak podmiotem przejmującym - pod względem formalnym - będzie Idea Bank.
Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.
(ISBnews)