"Granice z Brazylią i Arubą są ponownie otwarte" - powiedział w telewizyjnym przemówieniu El Aissami. Dodał, że granice z Kolumbią i innymi wyspami holenderskimi (Bonaire i Curacao) nadal pozostaną zamknięte.

Wiceprezydent podkreślił, że Wenezuela "dąży do nawiązania szczerego dialogu" z Brazylią i Arubą, która jest terytorium zamorskim Holandii. "Otrzymaliśmy zapewnienia, że nasza suwerenność będzie szanowana i kraje te nie będą ingerować w wewnętrzne sprawy Wenezueli" - powiedział.

Agencja AFP zauważa, że decyzja o otwarciu granic pojawiła się w momencie, gdy relacje Wenezueli z Brazylią stają się coraz bardziej napięte. Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro nigdy nie ukrywał niechęci do reżimowych rządów wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro i był jednym z pierwszych, którzy uznali lidera opozycji Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Reklama

Wcześniej w piątek minister spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo powiedział podczas wizyty w Warszawie, że aresztowanie wiceprzewodniczącego wenezuelskiego parlamentu Edgara Zambrano, który w Caracas postrzegany jest jako prawa ręka Guaido, było "aktem desperacji" Maduro.

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni (..) represjami ze strony reżimu wobec demokratycznej opozycji, która już nie jest opozycją, ale legalnym rządem" - powiedział Araujo po spotkaniu z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. (PAP)