"Informację o pożarze w ośrodku dla migrantów w miejscowości Velika Kladusza otrzymaliśmy ok. 6.35 rano. Wiemy w tym momencie, że jest 29 rannych, nie wiemy jak ciężkie mają obrażenia" - powiedział Ale Siljededić, rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych kantonu Bihać.

Poszkodowani zostali poparzeni, a także doznali obrażeń w trakcie ucieczki przez okna przed płomieniami - dodał rzecznik.

Dodał, że w ostatnich dniach w ośrodku przebywało około 500 migrantów.

Reklama

Jest to już drugi pożar w tym miejscu w ciągu ostatnich tygodni. Doszło do niego od palącej się świecy; trzech migrantów zostało poparzonych - poinformowała Indira Kulenović z Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z siedzibą w Bośni.

Do Bośni i Hercegowiny w latach 2015-2016 napłynęła wielka fala migrantów. Po raz kolejny stała się ona głównym krajem tranzytowym na Zachód na początku 2018 roku, gdyż inne państwa, m.in. Węgry i Słowenia uszczelniły swe granice.

BiH ma liczącą tysiąc kilometrów granicę z Chorwacją, członkiem UE. W ubiegłym roku na terytorium BiH przedostało się 25 tysięcy migrantów, z czego 22 tysiące opuściło ten kraj - twierdzą miejscowe władze.

W styczniu i lutym tego roku do BiH przedostało się 2300 nielegalnych migrantów. Obecnie ok.3,5 tys. osób zakwaterowanych jest w ośmiu ośrodkach, głównie w regionie Bihacia na granicy z Chorwacją.