Mające obowiązywać od września 10-procentowe cła na wybrane produkty importowane z Chin, m.in. laptopy i telefony komórkowe, wejdą w życie dopiero z dniem 15 grudnia - poinformowało we wtorek biuro specjalnego przedstawiciela administracji USA ds. handlu.

Agencja Reutera zauważa, że zaledwie kilka minut przed publikacją tego komunikatu chińskie ministerstwo handlu przekazało, że wicepremier Liu He odbył rozmowę telefoniczną z przedstawicielami władz amerykańskich.

Wśród innych produktów, które mają zostać objęte przesuniętymi na grudzień 10-procentowymi taryfami, są "komputery, konsole do gier wideo, wybrane zabawki, monitory komputerowe oraz wybrane artykuły obuwnicze i odzieżowe" - przekazało biuro przedstawiciela USA ds. handlu (USTR).

Ponadto osobna grupa produktów zostanie całkowicie zwolniona z tych ceł "ze względu na zdrowie, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo narodowe i inne czynniki" - dodano.

USTR zapowiedziało też, że opublikuje szczegółowe informacje i listy rodzajów produktów, których dotyczy ogłoszona decyzja.

Reklama

Inwestorzy z branży technologicznej z zadowoleniem przyjęli decyzję władz USA. Na fali tego zadowolenia indeks firm technologicznych wzrósł o 2,8 proc., a akcje Apple'a skoczyły w górę o ponad 5 proc.

1 sierpnia prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD. Wcześniej wyraził niezadowolenie z przebiegu amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych; zarzucił Chinom, że nie wywiązują się ze zobowiązań i próbują zmieniać zapisy negocjowanej umowy handlowej oraz przestrzegł, że jeśli Pekin próbuje odwlekać umowę handlową w oczekiwaniu na przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA, to w przypadku jego reelekcji stanowisko Waszyngtonu jeszcze się zaostrzy. Strona chińska o nagłe zmiany w negocjacjach oskarżyła USA.

W odpowiedzi chińskie ministerstwo handlu poinformowało, że krajowe firmy przestały kupować produkty rolne z USA i nie wykluczyło nałożenia ceł importowych na amerykańskie produkty rolne kupione po 3 sierpnia.

>>> Czytaj też: Inwestorzy odwrócili się od argentyńskich aktywów