UE mobilizuje pomoc dla Grecji w walce z pożarami lasów w ramach mechanizmu rescEU. Trzy samoloty z Hiszpanii i Włoch zostaną wykorzystane do pomoc Atenom w walce z klęską żywiołową - poinformowała Komisja Europejska.

O pomoc w ramach mechanizmu rescEU zwrócił się rząd Grecji.

rescEU to wzmocniony przez Unię Europejską mechanizm ochrony ludności, który zakłada, że w unijnej "rezerwie" znajdują się samoloty gaśnicze i śmigłowce. W ten sposób można lepiej reagować na katastrofy dotykające kraje europejskie.

„UE w pełni solidaryzuje się z Grecją w tych trudnych momentach. Samoloty już są w akcji, walczą z pożarami. Ta natychmiastowa reakcja świadczy o wartości dodanej rescEU. Dzięki niemu nasza reakcja jest bardziej solidna, szybka i skuteczna. Ponadto jest to prawdziwy przykład wspólnych europejskich wartości, na których opiera się rescEU: solidarności i ochrony życia naszych obywateli europejskich. Jestem wdzięczny Włochom i Hiszpanii za ich pomoc" - powiedział Christos Stylianides, komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Komisarz Stylianides jest w stałym kontakcie z władzami greckimi. W środę przebywa w Atenach, gdzie spotkał się z premierem Kyriakosem Micotakisem i odwiedził greckie centrum kryzysowe ds. ochrony ludności.

Europejski system map satelitarnych Copernicus dostarczył też już mapy oceny szkód na dotkniętych pożarami obszarach Grecji.

>>> Czytaj też: UE przeznaczy 9 mln euro na walkę z kryzysem żywnościowym na Haiti