Rząd prezydenta Nicolasa Maduro utworzył swą ambasadę w Korei Północnej. Inauguracja odbyła się w środę. Placówka - głosi komunikat wenezuelskiego MSZ - "ma służyć umacnianiu więzów przyjaźni między Caracas a Pjongjangiem".

Mimo że Wenezuela i Korea Północna nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1965 roku, oba kraje rozpoczęły bliższą współpracę dopiero w 1999 roku, po dojściu do władzy twórcy lewicowej rewolucji boliwariańskiej, prezydenta Hugo Chaveza, a zacieśniły się za rządów jego następcy, Nicolasa Maduro.

W listopadzie ubiegłego roku przewodniczący północnokoreańskiego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Jong Nam złożył wizytę w Wenezueli i spotkał się tam z szefem państwa, ale media nie informowały o przebiegu rozmowy.

Korea Północna zadeklarowała w 2018 roku "poparcie dla Wenezueli i solidarność z rządem Nicolasa Maduro". W specjalnym komunikacie stwierdzono, że "naród Wenezueli kieruje się zdecydowaną wolą kroczenia drogą socjalizmu".

W Wenezueli od stycznia trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął wówczas nową kadencję prezydenta, a przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym szefem państwa i został uznany już przez około 50 krajów.

>>> Czytaj też: MFW: Wenezuela to najpoważniejszy przypadek zapaści gospodarczej od pół wieku