"Macron spotkał się (...) z Trumpem podczas szczytu G7 i strona amerykańska wykazała pewną elastyczność w zezwoleniu na sprzedaż irańskiej ropy" - mówił irański wiceminister, którego cytuje państwowa agencja informacyjna IRNA.

"To jest wyłom w amerykańskiej polityce maksymalnej presji i sukces irańskiej polityki maksymalnego oporu" - dodał. Arakczi nie wyjaśnił, na czym opiera przeświadczenie o elastyczności USA.

Po szczycie państw G-7 w poprzedni weekend w Biarritz we Francji, na który z inicjatywy francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona przybył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif, pojawiły się spekulacje na temat możliwego spotkania prezydentów USA i Iranu, Donalda Trumpa i Hasana Rowhaniego.

Trump w maju 2018 r. wypowiedział umowę nuklearną, którą trzy lata wcześniej zawarły z Iranem światowe mocarstwa, a później wprowadził sankcje gospodarcze polegające m.in. na zakazie kupowania irańskiej ropy. Według Trumpa umowa nie rozwiązuje problemu irańskiego programu jądrowego, a jedynie odsuwa go w czasie, poza tym nie zajmuje się irańskimi zbrojeniami konwencjonalnymi ani szkodliwymi działaniami Iranu w krajach sąsiednich.

Reklama

>>> Czytaj też: Ekonomiści: Szwedzki biznes jest bardziej przedsiębiorczy od amerykańskiego