W sprawie emerytur dzisiaj leży na stole wielka zmiana systemowa przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju; jestem przekonany, że będzie to zmiana, po której będziemy mogli mówić: "tak, opieka jest na odpowiednim poziomie" - mówił wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

O system emerytalny Mucha został zapytany w TVP1 w programie "Kwadrans polityczny". W programie PiS opublikowanym w sobotę pojawiła się zapowiedź m.in. nowego systemu waloryzacji rent i emerytur. "Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł" - czytamy w programie.

Mucha w TVP1 podkreślił, że z jednej strony prezydent "wprost artykułuje, że pensje powinny być godne i emerytury powinny być odpowiednie". "Z drugiej strony prezydent się zaangażował – jesteśmy kilka dni po konferencji Centrum zdrowia 75+ - w to, żeby (...) doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone" - powiedział.

Jak zaznaczył, musimy się mieć świadomość zmieniającej się struktury społecznej. "Chcielibyśmy, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne i były zdrowe" - podkreślał Mucha. "I taka wielka zmiana systemowa dzisiaj już na stole leży, to jest koncepcja przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, że będziemy mogli mówić w przyszłości: +Tak, przygotowaliśmy się odpowiednio+, +tak, ta opieka jest na odpowiednim poziomie+" - poinformował wiceszef KPRP.

>>> Czytaj też: PiS szykuje się na drugą kadencję. Jakich zmian możemy się spodziewać? [ANALIZA PROGRAMU]

Reklama