PGNiG ma zakontraktowane 10 dostaw LNG na I kw. 2020 r.


Warszawa, 14.11.2019 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma zakontraktowane 10 dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) do terminalu w Świnoujściu na I kw. 2020 r., które zapewnią łącznie ok. 1 mld m3 gazu po regazyfikacji, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.
"Pierwszy kwartał przyszłego roku to będzie najbardziej intensywny kwartał w historii polskiego rynku LNG. Dostawy zapewnią łącznie ok. 1 mld m3 gazu po regazyfikacji" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej.
"Wśród zaplanowanych 10 dostaw jest pierwszy transport z Nigerii" - dodał wiceprezes.
Na I kw. zaplanowane są też 4 dostawy z Kataru, 2 z Norwegii i 3 z USA.
Woźniak wskazał też, że LNG stanowi już prawie 23% udziału w całym imporcie gazu przez grupę, podczas gdy ze dostawy ze Wschodu stanowiły niecałe 58% importu po III kw. br.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.
(ISBnews)