Komunistyczna partia Korei Północnej jeszcze w tym miesiącu ma omówic kwestię ewentualnego wznowienia prób nuklearnych - poinformowała w środę północnokoreańska oficjalna agencja KCNA, powołując się na Centralny Komitet Partii Robotniczej tego kraju.

"Kluczowe kwestie" - tak w raporcie władz Korei Płn. określono zagadnienia, które mają być omówione na posiedzeniu plenarnym komunistycznej partii tego kraju. KCNA wyjaśnia, że chodzi głównie o przedyskutowanie, czy Pjongjang powinien wznowić testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych i powrócić do prób nuklearnych. Agencja podkreśla, że tego typu koncepcje pojawiają się w związku ze "zmienioną sytuacją w kraju i za granicą".

Wcześniej we wtorek wiceszef północnokoreańskiego MSZ Ri Tae Song przypomniał o terminie do końca roku, jaki Pjongjang wyznaczył Stanom Zjednoczonym na zmianę jego "wrogiej polityki" i przedstawienie nowych propozycji w rokowaniach dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Reklama

Pjongjang domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji nałożonych nań za jego zbrojenia oraz wstrzymania wszystkich wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd. Waszyngton żąda natomiast, aby najpierw podjęte zostały konkretne kroki w kierunku całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji Korei Płn.

KCNA przypomina, że na posiedzeniu plenarnym Komitetu Centralnego w kwietniu 2018 r. partia formalnie postanowiła "przerwać próby nuklearne i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych", a także "skoncentrować wszystkie wysiłki na budowie silnej gospodarki socjalistycznej".

Korea Północna przeprowadziła w tym roku 13 prób pocisków rakietowych krótkiego zasięgu, z czego ostatnia miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Eksperci oceniali te testy jako próby wywarcia nacisku na władze USA, by przed końcem roku zmieniły swoje stanowisko negocjacyjne.

Pod koniec ubiegłego tygodnia KCNA poinformowała, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nadzorował testy "bardzo dużego systemu rakiet wielokrotnego startu".

Do tej pory Korea Płn. przeprowadziła pięć prób z bronią nuklearną. Ostatnie dwie miały miejsce w 2016 roku.

>>> Czytaj też: NATO - Sojusz niezgody. Zaklęcia o jedności niczego nie zmieniają