Rosnące ceny energii wpływają na wyższe koszty ponoszone na media energetyczne. Wzrost kosztów stanowi kolejny czynnik motywujący do poszukiwania sposobów na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Energia, której nie zużyjemy, kosztuje nas przecież najmniej. Nie ma jednak uniwersalnej metody, na podstawie której można wskazać typowe działania gotowe do wdrożenia w każdej firmie. Istnieją jednak typowe obszary, od których warto rozpocząć analizy.

Celem audytu energetycznego jest lokalizacja nieefektywnego wykorzystywania energii, szczególnie w obszarach znaczącego zużycia. Wyniki analiz pozwalają na określenie realnych możliwości poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie i ustalenie strategii inwestycyjnej na kolejne lata.

Na podstawie wstępnej analizy można określić więc przede wszystkim które obszary produkcji odpowiadają za najwyższe koszty mediów. Podstawą rzetelnej analizy jest odpowiednie rozpoznanie procesów, instalacji, wykorzystywanych urządzeń oraz technik ich eksploatacji. Dopiero zrozumienie sposobów i celów wykorzystania energii pozwala na określenie czy sposób wykorzystania energii w przedsiębiorstwie jest prawidłowy.

Jaką energię zużywamy?

Kluczowym aspektem są wykorzystywane w przedsiębiorstwie nośniki energii. Efektywność wykorzystania energii może zależeć przede wszystkim od tego, czy jest ona zużywana bezpośrednio, czy przetwarzana w inną, pożądaną formę energii. Zgodnie z prawami termodynamiki przetwarzanie energii zawsze wiąże się z powstawaniem strat.

Reklama

Energia elektryczna może być wykorzystywana bezpośrednio (np. silniki, oświetlenie) oraz jako medium pośrednie, służące do wytworzenia innych nośników energii, jak np. sprężone powietrze, chłód lub ciepło. Często te ostatnie nośniki mają niebagatelne znaczenie dla przeprowadzanych procesów produkcyjnych. W tych przypadkach zdecydowanie łatwiej utracić kontrolę nad poprawnymi wskaźnikami efektywności energetycznej ze względu na rozbudowany proces konwersji energii. Dlatego należy ustalić procedurę ich badania oraz okresowo ją sprawdzać. Taki plan mierzenia jest ważnym elementem każdego audytu energetycznego.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku ciepła. Zawsze jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń (których ogrzewanie jest konieczne) i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, jednak w przemyśle często niezbędne jest również jako nośnik energii w procesach technologicznych. W rzeczywistości oznacza to, że ciepło może być zarówno nośnikiem energii kupowanym z zewnątrz (np. z miejskiej sieci ciepłowniczej) lub wytwarzane bezpośrednio w przedsiębiorstwie (np. w kotłach wodnych, parowych, nagrzewnicach gazowych).

Prąd drożeje - jak zużywać go mniej? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

>>> Polecamy: