Rijad zaciągnie na rynkach większe pożyczki, niż przewidywano, aby sfinansować pakiet pomocowy dla gospodarki. Resort finansów podał, że król Salman zaaprobował podniesienie pułapu zadłużenia państwa z 30 proc. do 50 proc. PKB.

Ze względu na bardzo niskie ceny ropy, które w tym tygodniu spadły do najniższego poziomu od 20 lat - 26 dol. za baryłkę - rząd w Rijadzie ogłosił dzień wcześniej, że obniży wydatki o 5 proc., czyli o blisko 13,3 mld dol.

Epidemia koronawirusa nie tylko przyczyniła się do spadku notowań ropy, ale też pozbawiła saudyjską gospodarkę dochodów z turystyki, związanej w dużej mierze z pielgrzymkami.

Do dodatkowych spadków cen ropy przyczyniał się sam Rijad, gdy zdecydował, że rzuci na rynek rekordową ilość surowca, by zmusić Rosję do ponownego podjęcia rozmów w sprawie redukcji wydobycia. Pozwoliłoby to podtrzymać notowania ropy spadające z obawy o brak popytu w związku z pandemią.

Rosja nie zgodziła się podczas niedawnych negocjacji na ograniczenie wydobycia ropy. Kraje OPEC domagały się zmniejszenia produkcji o 1,5 mln baryłek dziennie (1,5 proc. światowej produkcji).

Władze Arabii Saudyjskiej zawiesiły w piątek wszystkie krajowe loty, funkcjonowanie transportu publicznego. Nie odbywają się też zbiorowe modlitwy w meczetach. Od soboty przestaną jeździć pociągi, autobusy, taksówki, nie będzie krajowych lotów.

W czwartek zawieszono tradycyjne odbywające się pięć razy dziennie modlitwy pod murami meczetów w Mekce i Medynie. Wcześniej zamknięto setki innych świątyń. Wprowadzono też restrykcje dotyczące podróży międzynarodowych.

W ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem w Arabii Saudyjskiej wzrosła o 36 i wynosi 274.

>>> Czytaj też: W które branże najbardziej uderzył koronawirus? Odpowiedzi udziela ta analiza