Na początku tego roku chińskie miasta partnerskie Taizhou i Yuyao zwróciły się do władz Kielc o pomoc, w związku z epidemią koronawirusa w Państwie Środka. Dzięki pośrednictwu kieleckiego samorządu Chińczycy zakupili termometry, których wówczas w ich kraju brakowało.

Teraz chińska strona zrewanżowała się za okazaną jej wówczas pomoc. Jak poinformował na portalu społecznościowym Wenta, do Kielc wyruszył z Taizhou transport z 12. tys. masek ochronnych.

„10 tys. z nich przeznaczonych jest dla służb. Pozostałe 2 tys. masek jest darem od partnera targowego - firmy Heliview z Pekinu, która postanowiła wesprzeć samorząd Kielc oraz Targi Kielce. Po tysiąc sztuk masek trafi do miasta oraz naszego ośrodka wystawienniczego” – podkreślił prezydent Kielc.

Dodał, że „ładunek, który wyruszył w drogę z końcem zeszłego tygodnia, ma status pomocy humanitarnej”.„Jest to darowizna, dlatego miasto Kielce nie poniesie żadnych kosztów” – poinformował Wenta, zaznaczając, że ze względu na procedury prawne pomoc z Chin zostanie odebrana za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie, która, zgodnie ze statutem, może prowadzić działania o charakterze humanitarnym.

„Pozostajemy w stałym kontakcie z partnerami z Chin, celem wymiany informacji nt. dostępności sprzętu ochronnego dla wszystkich służb medycznych oraz instytucji zapewniających bezpieczeństwo oraz sprawne zarządzanie miastem” – powiedział Wenta, który podziękował władzom Taizhou za okazaną pomoc.

„Pragnę wyrazić wdzięczność i słowa podziękowania dla naszych partnerów z Chin za wspaniały gest solidarności” – podkreślił prezydent stolicy regionu świętokrzyskiego. (PAP)

Autor: Janusz Majewski