S&P zmienił perspektywę ratingu Banku Pekao na stabilną z pozytywnejWarszawa, 08.04.2020 (ISBnews) - S&P Global Ratings potwierdził oceny ratingowe Banku Pekao i zmienił perspektywę ratingu na stabilną z pozytywnej, podały instytucje.

"Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez S&P, decyzja o zmianie perspektywy ratingowej banku jest powiązana z obniżeniem perspektywy ratingowej dla PZU S.A., głównego akcjonariusza banku, oraz wynika z pogorszenia się warunków finansowych i biznesowych w Polsce, w związku z wybuchem pandemii COVID-19. W ocenie agencji, może mieć to wpływ na niższe wyniki finansowe banku, jednakże bank powinien zachować zarówno rentowność, jak i pozycję kapitałową, na zadowalającym poziomie i wykazać się ogólną odpornością w obliczu pogorszenia się warunków finansowych i biznesowych w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Oceny ratingowe S&P dla Banku Pekao są następujące:

- ocena długoterminowa: BBB+;

- ocena krótkoterminowa: A-2

- ocena samodzielna (stand-alone credit profile): bbb+

"W opinii S&P, silna baza depozytowa oraz historycznie stabilna pozycja płynnościowa banku powinny stanowić źródło stabilnej pozycji banku w trudnych warunkach rynkowych. Dodatkowo, powyższa pozycja będzie wsparta mocną pozycją biznesową, dobrze zdywersyfikowanym modelem biznesowym oraz silnymi relacjami z klientami" - czytamy dalej.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

(ISBnews)