Ukraiński parlament przegłosował w czwartek dymisję wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wadyma Prystajki. Jego następczynią została 35-letnia Olha Stefaniszyna. Przegłosowano też kandydaturę Ołeksandra Tkaczenki na stanowisko ministra kultury.

Kandydaturę Stefaniszyny wysunął w środę premier Denys Szmyhal.

Stefaniszyna, która z wykształcenia jest prawnikiem i przedstawicielką rządzącego ugrupowania Sługa Narodu, oświadczyła w czwartek, że integracja Ukrainy z UE i NATO to zbiorowa praca wszystkich gałęzi władzy, a europejska integracja jest dla Ukrainy "naturalnym procesem" - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

O tym, że Stefaniszyna może zamienić na tym stanowisku Prystajkę, pisał w poniedziałek portal LB.ua. Według niego Prystajko, były szef MSZ, może zostać ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

Rada Najwyższa przegłosowała też kandydaturę Ołeksandra Tkaczenki na ministra kultury i polityki informacyjnej. 54-letni Tkaczenko to były dziennikarz, producent telewizyjny i dyrektor holdingu medialnego „1+1 Media”, należącego do oligarchy Ihora Kołomojskiego.

W zaprzysiężonym na początku marca rządzie Szmyhala nie było dotychczas ministra kultury. Parlament ma rozpatrzeć też kandydaturę Romana Abramowskiego na urząd ministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

>>> Polecamy: Koronawirus w Ukrainie - 588 zakażeń w ciągu doby. To rekord [DANE Z 4 CZERWCA]