W tym roku zaplanowano prywatyzację pięciu sanatoriów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
30 marca 2009, 05:40
Uzdrowisko w Przerzeczynie Zdroju
Prywatyzacja uzdrowisk za arabskie pieniądze/Inne
Do końca roku ma się zakończyć prywatyzacja pięciu z 18 uzdrowisk przeznaczonych na sprzedaż przez Ministerstwo Skarbu. Resort liczy m.in. na arabskich inwestorów.

Kolejny raz w ciągu pięciu lat Ministerstwo Skarbu Państwa uruchamia program prywatyzacji uzdrowisk. Resort chce znaleźć właściciela dla pięciu spółek: w Ustce - do sprzedaży jest 92 proc. udziałów, Kamieniu Pomorskim - 89,5 proc., Wieńcu-Zdroju - 93 proc., Krakowie - 92 proc. oraz Przerzeczynie-Zdroju - 86 proc. Termin składania ofert upływa 20 kwietnia. Resort nie wyklucza inwestora z Bliskiego Wschodu, gdzie oferta polskich uzdrowisk była prezentowana.

Prywatyzacja ma przynieść korzyści sanatoriom, które od lat zmagają się z brakiem środków na modernizacje i remonty. W latach 2005-2007 resort skarbu dokapitalizował 18 spółek kwotą 101,5 mln zł. Na 25 spółek osiem przynosi straty. W tym roku sytuacja może się zmienić. Uzdrowiska spodziewają się większego, nawet o kilkadziesiąt procent, napływu kuracjuszy z Niemiec, dzięki osłabieniu złotego.

- Większość rezerwacji jest potwierdzana. To dobry znak - mówi Anna Borek z działu marketingu Uzdrowiska Kołobrzeg.

Napływ prywatnych kuracjuszy jest też spodziewany z Czech, gdzie po modernizacji ceny w najpopularniejszych uzdrowiskach bardzo poszły w górę. W mniej luksusowych standard usług jest na dużo niższym poziomie niż w polskich uzdrowiskach. Zespół Uzdrowisk Kłodzkich w 2006 roku z Czech przyjął 22 osoby, w 2008 roku już 100, a w tym roku spodziewa się jeszcze więcej.

W tym roku uzdrowiska zawarły większe kontrakty z NFZ. W Zespole Uzdrowisk Kłodzkich dla takich gości przeznaczono o 40 proc. więcej miejsc niż w roku ubiegłym.

W Uzdrowisku Kołobrzeg, w styczniu, aż 1 tys. z 1,2 tys. miejsc było zakontraktowanych przez NFZ.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: GP/forsal.pl
Tematy: prywatyzacja
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj