Jak wynika z opracowania Open Finance, obniżki dotyczą wszystkich największych miast w Polsce. Rekordzistą jest Gdańsk - ceny mieszkań spadły w tym mieście w ciągu roku (od marca 2008 r.) średnio o ponad 18 proc. Z kolei w Poznaniu mieszkania potaniały o ponad 12 proc., Wrocław zanotował blisko 8 proc. spadek, Warszawa - 5,1 proc., a Kraków - 4,4 proc.

Jak wyliczono w raporcie Expander i Szybko.pl, w dalszym ciągu najdroższe są mieszkania w Sopocie - średnia cena za metr kwadratowy w tym mieście wynosi 9,995 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa z ceną 8,433 tys. zł za metr. Dalej jest Kraków - 6,900 tys. zł, Wrocław - 6,580 tys. zł, Gdynia - 6,540 tys. zł, Gdańsk 6,200 tys. zł. Na ostatnim miejscu znalazł się Poznań ze średnią ceną za metr 5,810 tys. zł.

Autorzy raportu Expander i Szybko.pl zwrócili uwagę na wzrost podaży mieszkań na rynku wtórnym - w marcu było ich o 7,5 proc. więcej niż w lutym, o 58 proc. więcej niż na koniec poprzedniego kwartału i o 83 proc. więcej niż przed rokiem.

Z kolei Open Finance i Home Broker zanotowały w ostatnim czasie wzrost liczby transakcji, co - zdaniem ekspertów z Open Finance - może przyczynić się do "zakotwiczenia" cen na obecnym poziomie. Jak ocenili, na ceny mieszkań w najbliższym czasie duży wpływ będzie miała sytuacja na rynku pracy. "Większe zwolnienia w firmach przełożą się ponownie na spadek popytu, natomiast utrzymanie zatrudnienia pomoże w stabilizacji cen nieruchomości" - podkreślono.

Aleksandra Szarek z Home Broker zaznaczyła, że jest szansa na dalsze obniżki, ale "najwyższe spadki mamy już chyba za sobą".

"Do czasu, aż kredyty hipoteczne nie będą bardziej dostępne, a sytuacja gospodarcza się ustabilizuje, czekają nas kolejne obniżki cen mieszkań" - oceniła.

Zdaniem ekspertów z Szybko.pl i Expandera, jest szansa na obniżkę cen mieszkań jeszcze o 5 proc. "W sytuacji, gdy rośnie podaż, a popyt jest mocno ograniczony, można spodziewać się większej skłonności do obniżania cen" - czytamy.