Państwowy koncern China National Petroleum Corp. (CNPC) pożyczy 5 mld dolarów kazachskiej firmie naftowej KazMunaiGaz na wspólne kupno przedsiębiorstwa MangistauMunaiGaz. Dysponuje ono złożami ropy i gazu, których zasoby ocenia się na 500 mln baryłek.

KazMunaiGaz posiada obecnie 50 proc. akcji MangistauMunaiGaz.

Transakcję ogłoszono podczas wizyty w Pekinie prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Koncern CNPC nie podał dalszych szczegółów kontraktu.

Agencja AP pisze, że porozumienie może pomóc Kazachstanowi w dywersyfikacji kierunków eksportu ropy. Większość wydobywanego przez ten kraj surowca jest transportowana przez Rosję do odbiorców w Europie. Byłą radziecką republikę łączy też rurociąg z Chinami, które tą drogą importowały w zeszłym roku 42 mln baryłek ropy.

AP zaznacza też, że jest to czwarty w ciągu ostatnich miesięcy podobny kontrakt zawarty przez Chiny -, po porozumieniach z Rosją, Brazylią i Wenezuelą.

Chiny są drugim największym konsumentem ropy na świecie. Dzięki 2 bilionom dolarów rezerw dewizowych Pekin ma dogodną pozycję w umowach z rządami, które w dobie kryzysu finansowego potrzebują gotówki.

Państwowe firmy chińskie prowadzą szybką ekspansję za granicą, biorąc udział w eksploatacji złóż naftowych w Afryce, Azji Środkowej i Ameryce Łacińskiej. W ramach tych projektów firmy chińskie otrzymują zazwyczaj udziały w przyszłym wydobyciu ropy.

W Kazachstanie eksploatuje złoża większość dużych zachodnich koncernów naftowych.