● Jaka jest obecna sytuacja na rynku prywatnych usług medycznych?

– Rynek ten od lat rozwija się bardzo intensywnie, choć w tym roku – ze względu na ogólną dekoniunkturę – spodziewamy się osłabienia tempa tego wzrostu. Jednocześnie trwa zapoczątkowany dwa lata temu proces konsolidacji. Mid Europa Partners, organizacja typu private equity, która pod koniec 2007 r. przejęła Lux Med i Medycynę Rodzinną, a w 2008 r. w jej portfelu znalazły się Centrum Medyczne LIM i Promedis, wyznaczyła kierunek przemian, które trwają do tej pory. Konsolidacja może być sposobem na przełamanie barier rozwoju, w tym bariery kapitałowej. Tak się stało w przypadku naszej Grupy. Ponadto aktywna rola Mid Europa Partners w procesie konsolidacji rynku sprawiała, że doszło do integracji podmiotów. Efekt skali, jaki w rezultacie się uzyskuje, umożliwia znaczne obniżenie kosztów administracyjnych. To z kolei pozwala na zwiększenie efektywności i stałe – mimo dekoniunktury – inwestowanie w rozwój sieci, doskonalenie jakości obsługi, rozwój infrastruktury i rozwiązań informatycznych. Z tej perspektywy konsolidacja rynku prywatnych usług medycznych na obecnym etapie jego rozwoju wydaje się procesem nieuniknionym.

● Jakie są perspektywy rozwoju rynku?

– Sądzę, że konsolidacja rynku będzie postępować, choć ze względu na sytuację gospodarczą proces ten może być nieco spowolniony. Ponadto ogólne osłabienie koniunktury gospodarczej, stopniowe nasycanie rynku prywatnych usług medycznych, a także bardzo wysoki osiągnięty już poziom bazowy będą wpływać na zmniejszenie dynamiki tego rynku. Rekordowe wzrosty 30–40 proc. to już historia i obecnie oczekiwałabym wzrostu na poziomie 10–15 proc., co i tak na tle innych dziedzin może być bardzo dobrym rezultatem. Moje przewidywania opieram na tym, że opieka medyczna wciąż jest traktowana jako jeden z najważniejszych benefitów, na którym zyskuje zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wykupiony abonament medyczny pozwala pracodawcy na spełnienie wymagań określonych w przepisach kodeksu pracy, a pracownikowi i jego rodzinie gwarantuje opiekę specjalistów realizowaną w dogodnych warunkach. Rozwiązanie to sprzyja obniżaniu absencji z powodu choroby czy konieczności badań profilaktycznych. Są to korzyści nie do przecenienia, dlatego też pakiety medyczne dla personelu firm cieszą się nieustannym zainteresowaniem. Ponadto klienci indywidualni chętnie korzystają z prywatnej opieki medycznej, gdyż mają dostęp do usług, których nie mogą uzyskać w publicznej służbie zdrowia. To dlatego sieć placówek taka jak nasza jest dla nich zdrową alternatywą.

● Jakiej oferty najbardziej poszukują klienci korporacyjni i indywidualni?

– Z naszych badań i obserwacji wynika, że klienci oczekują przede wszystkim odpowiedniej jakości i jak najlepszej dostępności do usług. Dlatego też nieustannie rozwijamy sieć centrów medycznych, a dzięki obecności w naszej Grupie odrębnych marek jesteśmy w stanie zaproponować kompleksową ofertę skierowaną do różnych segmentów rynku. Osoby korzystające z naszych usług mają do wyboru zarówno tańsze pakiety z podstawowym zakresem opieki ambulatoryjnej czy diagnostyki, jak również rozbudowane abonamenty, które gwarantują nielimitowany dostęp do wszystkich specjalistów. Ponadto dzięki współpracy z ubezpieczycielem nasi klienci korporacyjni już teraz mogą korzystać z opieki szpitalnej realizowanej na całym świecie, a w najbliższym czasie usługa ta będzie dostępna również dla klientów indywidualnych. Stawiamy na innowacyjność rozwiązań oraz elastyczne podejście do potrzeb klientów, bo wiemy, jak to jest dla nich ważne.

● Jakie plany na najbliższy czas ma Grupa Lux Med i Centrum Medyczne LIM?

– Obecnie zajmujemy pozycję lidera rynku pod względem liczby placówek i dostępności. W ramach Grupy Lux Med i Centrum Medycznego LIM skupiamy 65 ośrodków zlokalizowanych w największych miastach Polski (w dużych miastach mamy po kilka placówek). Ponadto prowadzimy 23 przychodnie przyzakładowe i współpracujemy z ponad 960 placówkami partnerskimi w całym kraju. Stale rozwijamy sieć centrów medycznych. Ostatnio otwarte zostało nowe Centrum Medyczne Lux Med w Olsztynie, przychodnia Promedis w Warszawie i Centrum Diagnostyki AVI w Bielsku Podlaskim. Ponadto w marcu Lux Med zakupił od Telekomunikacji Polskiej Centrum Medyczne Tepemed w Warszawie, dzięki czemu nasza sieć placówek powiększyła się o kolejną, doskonałą lokalizację, a pracownicy Grupy TP, których jednocześnie objęliśmy opieką, uzyskali dostęp do sieci Lux Med. Jak wcześniej wspomniałam, dzięki współpracy z ubezpieczycielem już teraz nasi klienci mogą korzystać z opieki szpitalnej w całej Europie (w ramach zabiegów planowych) i na świecie (w sytuacjach szczególnych). W ostatnim czasie nasze działania skupiły się na tym, by zapewnić klientom opiekę hospitalizacyjną w dowolnym miejscu. Jednocześnie intensywnie rozmawiamy z deweloperami na temat szczegółów budowy własnego szpitala w Warszawie. Naszym oczkiem w głowie jest doskonalenie obsługi pacjenta. Temu służy wspomniany rozwój sieci placówek, a także modernizacja sprzętu czy wielkie przedsięwzięcie, jakim jest integracja systemu informatycznego całej Grupy. Stale dbamy o to, aby stworzona przez nas oferta w jak największym stopniu odpowiadała oczekiwaniom klientów. W tym też celu przeprowadziliśmy integrację. W ramach Grupy mamy unikatową na rynku opiekę ambulatoryjną, diagnostykę obrazową i laboratoryjną, a dzięki współpracy z ubezpieczycielem zapewniamy hospitalizację. W procesie konsolidacji nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – nasze zainteresowanie w tym zakresie obejmuje oprócz opieki ambulatoryjnej również szpitalną. Jednym słowem, jako największa sieć medyczna w Polsce oferujemy kompleksowe usługi medyczne i naszych pacjentów – w dosłownym znaczeniu tego słowa – otaczamy opieką.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie zdrowotne w centrum finansowym Forsal.pl