Główną fundamentalną przyczyną obserwowanego osłabienia dolara (i to nie tylko względem euro, ale również w stosunku do pozostałych walut) są oczekiwania inwestorów, iż Rezerwa Federalna jeszcze długo nie powróci do zacieśniania polityki pieniężnej.

Bardzo silnie na zmianę stanowiska BoE w sprawie polityki monetarnej zareagował funt brytyjski. Waluta ta bardzo dynamicznie umocniła się nie tylko względem dolara, ale również do euro po tym jak opublikowano raport z posiedzenia Banku Anglii, w którym władze monetarne po raz pierwszy od początku kryzysu rozważają odstąpienie od programu skupowania aktywów (quantitative easing). Umocnienie to było tym silniejsze, gdyż wcześniej funt tracił na wartości właśnie z powodu oczekiwań na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii.

Waluty regionu, w tym złoty, rozpoczęły dzisiejszą sesję od kontynuacji umocnienia. W ciągu dnia jednak mogliśmy obserwować odreagowanie, które wyciągnęło kurs EUR/PLN do poziomu 4,1850. Końcówka sesji przyniosła ok. dwugroszowe spadki w notowaniach USD/PLN oraz EUR/PLN, w efekcie czego około godz. 16.30. wspomniane kursy kształtowały się na poziomach odpowiednio: 2,7750 i 4,1630.

Silniejsze umocnienie krajowej waluty może hamować dzisiejsza wypowiedź ministra skarbu Aleksandra Grada. Jego zdaniem nie ma szans by 2009 r. osiągnąć przychody z prywatyzacji o wartości 12 mld zł. Według planów rządowych, przychody ze sprzedaży państwowych spółek powinny zasilić tegoroczny i przyszłoroczny budżet łączną kwotą 37 mld zł, z czego jak już wspomniano, 12 mld miało wpłynąć jeszcze w tym roku. W obliczu fiaska sprzedaży spółki Enea, plan ten prawdopodobnie nie zostanie zrealizowany w terminie. Minister zapowiedział, iż przygotowania do sprzedaży Enei rozpoczną się jeszcze w tym roku, jednak nie oznacza do, że zostanie ona sfinalizowana do końca 2009 r.

Reklama