"(…) rozważane jest rozpoczęcie jeszcze w tym roku kolejnego postępowania zmierzającego do zbycia przez Skarb Państwa akcji spółki Enea" - czytamy w komunikacie resortu. MSP podało, że w związku z powiadomieniem przez RWE AG, że podmiot ten nie złoży wiążącej oferty nabycia akcji spółki Enea w terminie wyznaczonym przez Skarb Państwa, a więc do dnia 15 października 2009 roku oraz biorąc pod uwagę, że w obecnym postępowaniu w sprawie zbycia tych akcji nie brali udział inni potencjalni inwestorzy, MSP podjęło decyzję o zakończeniu 15 października postępowania w sprawie zbycia walorów.

W połowie sierpnia niemiecka spółka energetyczna RWE AG została zaproszona przez MSP do kolejnego etapu negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki energetycznej Enea przez Skarb Państwa. Wcześniej MSP otrzymało dwie odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży przez rząd 67,05% akcji Enei.

W dniu składania ofert akcjonariusz Enei, szwedzki Vattenfall, podał w komunikacie, że nie złożył oferty na akcje Enei oferowane przez Skarb Państwa, choć w dalszym ciągu deklaruje zainteresowanie polskim rynkiem energii i samą Eneą. Także czeski koncern energetyczny CEZ, który był uważany za jednego z zainteresowanych Eneą, nie złożył wtedy swojej oferty. W końcu lipca MSP ogłosiło zaproszenie do negocjacji sprawie sprzedaży 295.987.473 akcji, stanowiących 67,05%.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki Enea to: Skarb Państwa (76,48%) a po przekazaniu akcji pracowniczych (67,05%), Vattenfall AB (18,67%), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50%), Enea SA (0,26% - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09%.

Reklama