Najszybsze połączenie kolejowe na świecie łączy dwa miasta: Wuhan w środkowych Chinach nad rzeką Jangcy oraz Kanton (Guangzhou) położony w delcie Rzeki Perłowej na południu kraju. Przeciętna prędkość to 350 km na godzinę, maksymalna zaś to 394 km. Pociąg w ciągu trzech godzin pokonuje dystans 1068 km. Ceny biletów wahają się w przedziale od 780 juanów (110 amerykańskich dolarów) za podróż pierwszą klasą do 490 juanów za klasę drugą.

Uroczyste otwarcie linii kolejowej miało miejsce 26 grudnia, kiedy to z obydwu miejscowości punktualnie o 9 rano odjechały dwa pociągi pasażerskie. Niecałe 3 godziny później dojechały odpowiednio do Wuhan i Kantonu.

Jak podaje People’s Daily Online pierwszego dnia z nowoczesnej linii kolejowej skorzystało 23 tysiące mieszkańców Chin, jest to ok. 90 proc. całkowitej podaży dostępnych w pociągu miejsc siedzących. Według firmy zajmującej się budową kolei Guangzhou Railway Group, rezerwacje powinno dokonywać się ok. 20 dni przed planowaną podróżą. Jak na razie w okresie od 26 grudnia do 1 stycznia wykupiona została połowa biletów. Chińczycy liczą jednak, że wkrótce wykupione zostaną wszystkie bilety.

Podobnie jak w polskich Intercity, także w najszybszym pociągu świata czas postoju na stacjach pośrednich jest bardzo krótki, wynosi ok. 1 minuty. Z reguły nie warto opuszczać wagonu, bo możliwe jest, że zamiast pędząc dalej po torach trzeba będzie poczekać na następne połączenie. Ponadto, dla wygody klientów, na peronach i dworcach kolejowych uruchomiono automatyczne maszyny sprzedające bilety. Wejścia na peron, przy którym zatrzymuje się pociąg Wuhan – Kanton są bardzo dobrze skomunikowane z siecią podmiejskich linii kolejowych. Dzięki temu wystarczy być nawet 30 minut przed odjazdem na dworcu, by spokojnie kupić bilet i wsiąść do pociągu, co jak na standard chińskich linii kolejowych jest bardzo dobrym wynikiem.