Sroga zima spowodowała, że od początku roku do połowy lutego zużycie prądu było w Polsce o 4 proc. większe niż w analogicznym okresie 2009 roku.
W ciągu sześciu pierwszych tygodni tego roku zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło około 21,15 TWh, czyli było o 4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To wysoki wzrost: to ilość energii (około 813 GWh), która wystarczyłaby na rok ponad 400 tys. gospodarstw domowych.
Wzrost zużycia energii elektrycznej spowodowany jest głównie niskimi temperaturami – mówi Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator. Energetycy wskazują, że zimą rośnie zużycie energii przez odbiorców indywidualnych, bo więcej energii wymaga ogrzewanie domów. Nawet korzystający z miejskich ciepłowni dogrzewają mieszkania urządzeniami elektrycznymi. Ostra zima powoduje także wzrost poboru przez firmy – biura czy hale produkcyjne także są dogrzewane. Sprzedawcy jednak jeszcze nie wiedzą dokładnie, którzy ich klienci zużywają tej zimy więcej energii. Tylko niewielka liczba odbiorców w Polsce ma liczniki umożliwiające zdalny odczyt zużycia prądu – zbieranie danych o sprzedaży trwa więc bardzo długo.
Reklama
– Wzrost zużycia prądu jest ewidentny, ale nie mamy jeszcze danych o sprzedaży za styczeń. Wyższe zużycie to raczej skutek niskich temperatur niż poprawy koniunktury w przemyśle – ocenia przedstawiciel firmy zajmującej się sprzedażą energii elektrycznej.
Wzrost popytu na prąd i jego zwiększona produkcja spowodowały, że spadły zapasy węgla w elektrowniach. W połowie grudnia 2009 r. wystarczały na około 60 dni produkcji, a według danych z minionej niedzieli – na około 47 dni. Niemniej, jak ocenia PSE Operator, nadal są to zapasy na bezpiecznym poziomie.
Jak zmniejszyć zużycie energii w domu
● Nie zasłaniaj grzejników meblami
● Wychodząc z domu, zmniejsz ogrzewanie
● Wietrz mieszkanie intensywnie, ale krótko
● Stosuj energooszczędne żarówki
● Nie zostawiaj urządzeń rtv w stanie czuwania
● Wyłączaj nieużywany komputer