Banki skończyły oceniać poręczenia kredytów studenckich. Wniosków o kredyt jest o 50 proc. więcej niż w zeszłym roku. Osoby, które otrzymały odpowiedź odmowną, mogą złożyć wniosek w innym banku. Warto, bo kryteria w każdej instytucji są inne.
Do 28 lutego można złożyć wniosek o kredyt jeszcze raz, ale w innym banku. – W tym celu student odbiera z banku swój wniosek, zawierający całą dokumentację, a także zaświadczenie potwierdzające, że wniosek o kredyt został złożony przed 15 listopada 2009 r. – mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Ocena zdolności kredytowej rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Do 10 marca dane zostaną przekazane do Banku Gospodarstwa Krajowego. Po tym terminie rozpoczyna się proces podejmowania decyzji kredytowych – tłumaczy Tomasz Bogusławski z Pekao.
Warto więc skorzystać z okazji i złożyć wniosek jeszcze raz. Niewystarczające poręczenie w jednym banku może się bowiem okazać wystarczające w innym. Stawką jest 600 zł otrzymywane co miesiąc. Banki, pytane pod koniec zeszłego roku o dochód netto, jakim powinien się wykazać poręczyciel (mieszkający sam, bez innych zobowiązań finansowych) w przypadku kredytu na trzy lata, podały różne kwoty. PKO BP mówił o prawie 1,3 tys. zł, z kolei Pekao i Gospodarczy Bank Wielkopolski – o 1,5 tys. zł.
W przypadku PKO BP i Pekao kryteria wyliczania zdolności kredytowej nie zmieniły się. Wiadomo jednak, że teraz trudniej będzie w Banku Polskiej Spółdzielczości. Jak podaje Tomasz Bąk, specjalista z BPS, kryteria dla kredytów powyżej 5 tys. zł zostały zaostrzone.
Na podpisanie umów banki mają czas do końca marca. W kwietniu znana będzie łączna liczba udzielonych kredytów. Można wnioskować, że będzie większa niż rok temu. W roku akademickim 2009/2010 studenci złożyli bowiem o 44 proc. wniosków więcej niż rok wcześniej. Przyjmowały je PKO BP, Pekao, BPS, GBW oraz Mazowiecki Bank Regionalny.
Ważne daty dla studenta
● do 15 lutego 2010 r. bank powinien był poinformować, czy przedstawione zabezpieczenie kredytu jest wystarczające
● do 28 lutego 2010 r. student może złożyć w innym banku wniosek oraz:
– poprzedni wniosek z pełną dokumentacją
– zaświadczenie wydane przez bank potwierdzające, że wniosek został złożony do 15 listopada 2009 r.
● do 31 marca 2010 r. – bank podpisuje umowę kredytową ze studentem
Indeks Do banków napłynęło o 50 proc. więcej wniosków o kredyt studencki niż rok temu. / Inne