Nowe konto BZ WBK jest bez opłat, o ile na rachunek wpływa co miesiąc 1 tys. zł. To niewiele, zważywszy że np. agresywnie pozyskujący klientów Alior Bank limit ustanowił na 2 tys. zł (1 tys. zł w przypadku osób do 24 roku życia). Podobnie jak przypadku Aliora opłata jest pobierana za kartę – wynosi 3 zł miesięcznie. Bank jednak zwraca 1 proc. wydatków poniesionych za jej pomocą. Płatne są za to przelewy internetowe (0,5 zł).

– Z naszych badań wynikało, że klienci, którzy nie mają konta w BZ WBK, byliby je skłonni otworzyć dla bezpłatnych bankomatów i zwrotu 1 proc. od wszystkich płatności kartą – mówi Marcin Pawłowski, odpowiedzialny za produkty detaliczne w banku.

Do założenia nowego konta będzie przekonywał Gerard Depardieu, który jest kolejną gwiazdą zagraniczną zatrudnioną przez BZ WBK. Wcześniej do korzystania z usług banku zachęcali John Cleese, Leo Beenhakker i Danny DeVito. Z badań banku wynika, że w okresie kampanii średnia dzienna liczba pozyskiwanych klientów wzrastała od kilku do ponad 20 proc.

Do tej pory BZ WBK oferował w większości płatne konta skierowane do określonych grup społecznych – w jego ofercie można znaleźć konto dla seniorów, jedyne na polskim rynku konto dla kobiet czy konto dla młodzieży. I całkiem nieźle na tym wychodził – patrząc zarówno pod względem wyników finansowych, jak i liczby otwieranych rachunków. Ale konkurencja na tym rynku się zaostrza – banki od wielu miesięcy traktują sprawę rachunku strategicznie. Kilkanaście dni temu ofertę kont przemodelował zupełnie Deutsche Bank, oferując 7 rodzajów kont, z czego trzy są bezpłatne.

Plany są ambitne – do końca roku 100 tys. nowych kont, czyli podwojenie stanu obecnego.

– Nowa oferta kont ma pomóc nam w walce o pozycję banku pierwszego wyboru dla różnych, sprofilowanych grup klientów – mówi Monika Szlosek, dyrektor ds. produktów detalicznych w DB.

Jeszcze więcej, bo aż 150 tysięcy, nowych rachunków chce pozyskać Lukas Bank, który na koniec 2009 roku prowadził ponad 935 tysięcy kont. Tu także doszło do zmiany oferty i wprowadzenia pakietów dla trzech grup klientów, w zależności od stopnia korzystania z usług bankowych.