Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w czwartek w Sejmie, że sprzedaż akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" Otwartym Funduszom Emerytalnym gwarantuje jej dalszy rozwój. Podkreślił, że decyzja ta była zgodna z wolą załogi i zarządu spółki.

10 marca resort skarbu poinformował, że sprzedał 46,7 proc. akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" Otwartym Funduszom Emerytalnym. Cena jednej akcji wyniosła 70,5 zł. Z transakcji resort uzyskał ponad 1,1 mld zł.

Minister podkreślił, że ministerstwo przy sprzedaży akcji kopalni poszukiwało inwestora finansowego, a nie branżowego, co było zgodne z wolą załogi i zarządu spółki. "Nie wybraliśmy inwestora branżowego dla Bogdanki, ponieważ uznaliśmy, że siła tej firmy, stan jej zasobów, możliwości rozwojowe, a także dobre zarządzanie powodują, że firma nie potrzebuje inwestora branżowego, który po swojemu będzie organizował" - powiedział Grad, odpowiadając na pytania 7 posłów PiS dotyczące sprzedaży "Bogdanki".

Reklama

"Uznaliśmy, że potrzebny jest dobry, stabilny inwestor finansowy. Najlepszym takim inwestorem jest OFE, gdzie my, przyszli emeryci gromadzimy swoje pieniądze. (...) Jeżeli OFE będą miały większą rentowność na tej inwestycji, to również będziemy mieli większe emerytury" - powiedział.

Grad podkreślił, że w ofercie kupna akcji kopalni udział wzięły wszystkie działające w Polsce OFE. "Kupili to w dobrej cenie. Otrzymaliśmy przyzwoite pieniądze dla Skarbu Państwa i również spółka ma zagwarantowany swój rozwój" - dodał.

Po sprzedaży funduszom 15 mln 882 tys. akcji Skarb Państwa ma 4,3 proc. akcji Bogdanki.

Grad przypomniał, że "Bogdanka" zawarła kontrakty na sprzedaż węgla, które w długoterminowym okresie stabilizują jej przyszłość. "Wszystkie plany inwestycyjne, które są przewidziane do realizacji, mogą być realizowane" - zaznaczył.

Proces udostępniania akcji pracowniczych potrwa do 9 marca 2012 r. Pula akcji przeznaczona dla pracowników to 3 mln 243 tys.; zostanie rozdysponowana pośród 3 tys. 917 osób, które znalazły się na ostatecznej liście uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji. Z danych resortu wynika, że obecnie wartość tego pakietu akcji sięga 240 mln zł.

Dwa etapy prywatyzacji "Bogdanki" zostały zapisane na początku 2008 r. w przygotowanym przez ministra Grada "Planie Prywatyzacji na lata 2008-2012". Pierwszy etap, debiut spółki na GPW, odbył się w czerwcu 2009 r. Dalsza prywatyzacja została zapisana w przedstawionej latem 2009 r. liście kluczowych spółek do prywatyzacji w 2009 i 2010 r.

Kopalnia wydobywa węgiel kamienny na głębokości ok. 1 km. Roczne wydobycie przekracza 5 mln ton. Zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników. W ubiegłym roku "Bogdanka" osiągnęła ok. 190 mln zł zysku netto przy przychodach 1 mld 118 mln zł. Środki z emisji akcji - ponad 500 mln zł - przeznaczane są na rozbudowę trzeciego pola wydobywczego w Stefanowie. Dzięki temu możliwości wydobywcze kopalni wzrosną do ok. 10 mln to węgla rocznie.