Stephen Green, ustępujący prezes od stycznia ma przejąć tekę ministra handlu w rządzie Davida Camerona. W brytyjskich mediach aż huczy od pogłosek o wewnętrznych napięciach związanych z przejęciem schedy po Greenie.

Zwykle ustępującego prezesa HSBC zastępował dyrektor wykonawczy. Tym razem jednak tradycji nie stanie się za dość, bo obecny dyrektor generalny Mike Geoghegan także odchodzi z banku. Dotychczasowy dyrektor finansowy Douglas Flint zajmie fotel prezesa, a Stuart Gulliver, szef pionu inwestycyjnego zostanie dyrektorem generalnym. Posadę dyrektora finansowego obejmie szef oddziału Azja-Pacyfik Iain Mackay.

>>>CZYTAJ TEŻ: Szef Unicredit Alessandro Profumo podał się do dymisji

Rotacje personalne w HSBC (Hong-Kong Shanghai Banking Corporation) to kolejne zmiany na najwyższym szczeblu w światowych bankach w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu z fotela prezesa UniCredit odszedł Alessandro Profumo, po ujawnieniu informacji, że libijski fundusz inwestycyjny zwiększył swoje zaangażowanie w banku. Do zmian na stanowiskach dyrektora generalnego wkrótce dojdzie w innych brytyjskich bankach: Lloydsie i Barclaysie.

HSBC jest jedną z największych instytucji finansowych na świecie. Według listy „Forbes 2000” ma największą wartość rynkową ze wszystkich banków i zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości aktywów po francuskim BNP Paribas Fortis.

>>>CZYTAJ TEŻ:Sprytny manewr HSBC, siedziba szefa banku będzie w Hongkongu

Odejście Stephena Greena ze stanowiska prezesa HSBC to kolejna z serii zmian personalnych w wielkich bankach. / Bloomberg