Firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i odnalazła surowiec. "To pierwszy odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce" - podkreśla dyrektor naczelny 3Legs Resources Peter Clutterbuck.

Jak podała spółka, poziomy odwiert liczy ok. 1 tys. metrów i został wydrążony z tej samej lokalizacji, co wcześniejszy testowy odwiert pionowy (liczący 4 tys. 80 metrów). Firma poinformowała również, że stwierdzono wysokie nasycenie gazu w całym poziomym korytarzu.

3Legs Resources ma zamiar prowadzić badania i testy odwiertu w trzecim kwartale br. Urządzenia wiertnicze, którymi przeprowadzono odwiert, będą użyte do kolejnego odwiertu poziomego w okolicach miejscowości Warblino na koncesji Damnica, który planowany jest na trzeci kwartał br.

Reklama

>>> Czytaj też: Polskie łupki zmienią gazową mapę Europy. O ile nie przeszkodzą im dziurawe drogi

"Cieszymy się, że zakończyliśmy odwiert, który, według naszej wiedzy, jest pierwszym horyzontalnym przeprowadzonym w Polsce w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jesteśmy zachęceni odnalezieniem gazu i czekamy na wyniki testów jeszcze w tym roku" - zaznaczył Clutterbuck.

Firma 3Legs Resources jest inwestorem na 6 koncesjach Lane Energy Poland i 3 Lane Resources Poland. Została założona w 2007 r., zajmuje się poszukiwaniami i eksploracją niekonwencjonalnych pokładów gazu i ropy naftowej.

W Polsce - jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in.: amerykańskim Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie (jego wynik okazał się jednak negatywny). Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

>>> Czytaj też: Terminal LNG w Świnoujściu będzie wysyłał w świat polski gaz łupkowy

Jak mówił w maju w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski, polski rząd jest zdeterminowany, by gaz łupkowy w Polsce znaleźć, a potem rozpocząć jego eksploatację. Przemysłowe wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

>>> Czytaj też: Prof. Harasimiuk: Zagrożenia wynikające z wydobycia gazu łupkowego są duże

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.