Decyzja Międzynarodowej Komisji Handlu USA, ITC. wzmacnia pozycję amerykańskiego potentata w jego staraniach o to, aby dowieść, że urządzenia i gadżety napędzane przez system operacyjny Android, koncernu Google stanowią kopię iPhone’ów.

ITC dokonała przeglądu ustaleń sądu z lipca i stwierdziła, że tajwańska firma naruszyła jeden z patentów Apple’a dotyczący technologii wyszukiwania danych. W efekcie wydała orzeczenie o wyłączeniu niektórych produktów HTC z importu poczynając od 19 kwietnia.
Przedstawiciel HTC zapewnił, że inkryminowane technologie zostaną wkrótce usunięte ze wszystkich telefonów firmy. Panel orzekający komisji handlu USA ocenił, że trzy pozostałe patenty poddawane w wątpliwość nie stanowią pogwałcenia prawa.

Chociaż Apple zabiegał o znacznie więcej, orzeczenie jest pierwszym zwycięstwem koncernu w sprawach patentowych zmierzających do wyhamowania błyskawicznego rozwoju systemu operacyjnego Android. Były szef i założyciel koncernu Steve Jobs mówił o systemie Google, że “żeruje on na iPhonie”.

Apple wytoczył jeszcze inne sprawy sądowe przeciwko HTC, jak również roszczenia wobec południowokoreańskiego Samsung Electronics i amerykańskiej spółki Motorola Mobility Holdings.Potentat z Doliny Krzemowej jest także zaangażowany w ponad dziesięć innych spraw toczonych przed amerykańską komisją handlu.

Orzekając zakaz sprzedaży ITC nie podała, jakich produktów tajwańskiej firmy on dotyczy, nie opublikowała także uzasadnienia swej decyzji. W pozwie Apple’a wymieniono całą gamę produktów HTC: Nexus One, Touch Pro, Diamond, Tilt II, Dream, myTouch, Hero i Droid Eris.