Nokia, która jest teraz trzecim na świecie producentem smartfonów, zamierza sprzedawać w drugim kwartale swoje telefony z systemem Windows Phone w cenie 189 euro, aby przejąć pierwszych użytkowników podobnych gadżetów napędzanych przez system Android koncernu Google – podaje agencja Bloomberg.

Aparat Lumia 610 będzie zatem o 30 proc. tańszy od obecnych najtańszych wersji smartfonów z platformą Windows koncernu Microsoft Corp. Telefon ma być adresowany głównie do młodych ludzi, których firma chce przywiązać do nowego systemu.

Nokia Lumia 800 / Bloomberg / Simon Dawson
Reklama

Powracając na Światowy Kongres Mobilny w Barcelonie, największy w Europie salon urządzeń bezprzewodowych, Nokia zapowiedziała także wprowadzenie na rynek telefonu z kamerą o wysokiej rozdzielczości.

Sprzedaż Nokii leci w dół

Szef Nokii Stephen Elop zapewnił jeszcze pod koniec stycznia, że dwa pierwsze modele Lumii z platformą Windowsa spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem a ich sprzedaż w danym momencie przekroczyła 1 mln egzemplarzy. Ale od czasu wprowadzenia nowych telefonów na rynek 26 października notowania Nokii spadły o 10 proc., bo konsumenci dalej ignorowali Windows Phone kosztem tańszych modeli z systemem Androida, nawet poniżej 100 dolarów oraz iPhone’y Apple’a.

„Nokia powraca z myślą o odwecie” – powiedział Elop w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, dodając, że firma jest wyjątkowo zmobilizowana dzięki temu, że na targi w Barcelonie przybywa z szeroką gamę produktów i usług.

Microsoft dokonał zmian w oprogramowaniu Windows Phone dzięki czemu wymaga ono o połowę mniejszej pamięci i znacznie tańszego chipa z firmy Qualcomm, co pozwala producentowi obniżyć koszty.

Cena Lumii 610 jest „bardzo konkurencyjna wobec tańszych urządzeń z Androidem” – mówi Carolina Milanesi, wiceprezydent firmy badawczej Gartner. Telefon ma być również atrakcyjny dla operatorów, bo potrzebuje niewielkich subsydiów.

Lumia 710 kosztuje 270 euro, a bardziej zaawansowana Lumia 900, która najpierw zostanie zaoferowana w drugim kwartale USA u operatora AT&T, ma kosztować 480 euro.