Wyniki konkursu zaprezentowano na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Nagrodzonych zostało 13 produktów, osiem usług, trzy przedsięwzięcia innowacyjne oraz - po raz pierwszy - polska inwestycja zagraniczna.

Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" Krzysztof Przybył podkreślał, że przez ostatnie 20 lat godło stało się najbardziej znaną marką, jeśli chodzi o jakość i prestiż. "Mam nadzieję, że ten konkurs będzie przynosił naszym laureatom nie tylko korzyści prestiżowe, ale również i wymierne, komercyjne" - powiedział.

Wyróżnione godłem promocyjnym "Teraz Polska" produkty to: kasa fiskalna firmy Comp, sygnalizator skażeń chemicznych i promieniotwórczych firmy Pimco, drzwi i ościeżnice firmy Masonite, biel tytanowa z Zakładów Chemicznych Police, specyfik Maxigra firmy farmaceutycznej Polpharma, buty dla dzieci Bielskich Zakładów Obuwia "Befado".

W kategorii produktów spożywczych wyróżniono: wódki firmy CEDC International, przetwory rybne firmy Dega, piwo Warka produkcji grupy Żywiec, parówki z szynki firmy Sokołów, sery Spółdzielni Mleczarskiej Lazur i oscypek. Wyróżniono też wydany przez Pocztę Polską album "Różnorodność w Jedności".

W kategorii usług godło "Teraz Polska" dostały: BGK za instrumenty wsparcia eksportu w ramach rządowego programu, bank PEKAO S.A. za bankowość mobilną, MTU za ubezpieczenie komunikacyjne Mój Samochód, BRE Ubezpieczenia za "supermarket ubezpieczeń samochodowych", firma DCT zarządzająca terminalem kontenerowym w Gdańsku oraz JAS-FBG za usługi spedycji drogowej. Za usługi w zakresie projektowania awioniki lotniczej nagrodzono firmę Drabpol, natomiast pomorska SSE została uhonorowana za kreowanie rozwoju przedsiębiorczości.

Reklama

W kategorii przedsięwzięć innowacyjnych nagrodzono środek do gaszenia pożarów lasów i torfowisk Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, system identyfikacji pojazdów ISKIP, stworzony w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów, oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska za zegary - pulsarowy Gdańsk 2011 i wahadłowy Hevelius 2011.

Laureatami w kategorii samorządy zostały gminy: Stare Miasto, Białystok, Kraków, Polanica-Zdrój, Kórnik i Trzebnica.

Po raz pierwszy fundacja Polskiego Godła Promocyjnego przyznała nagrodę za polską inwestycję zagraniczną - otrzymała ją firma Selena FM za fabrykę pian poliuretanowych, wybudowaną w Chinach.

W 2012 r. po raz trzeci nagrodzono także "Wybitnych Polaków" - osoby, które swoją działalnością przyczyniają się do promowania Polski za granicą. Laureatami zostali: pracujący w Singapurze prof. Wiesław L. Nowiński - twórca komputerowych map mózgu, oraz wybitny otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński - twórca m.in. Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy.

Jak podkreślał dyrektor konkursu Michał Lipiński, tegoroczna edycja była wyjątkowo wyrównana, bo z ponad 100 złożonych wniosków eksperci pozytywni ocenili wszystkie. Jego zdaniem świadczy to o tym, że polskie produkty i usługi są na bardzo wysokim poziomie, a wśród firm duża jest świadomość tego, że aby utrzymać się na rynku, trzeba reprezentować odpowiednią jakość. Narzędzie w postaci Godła "Teraz Polska" jest potwierdzeniem najwyższej jakości produktów i usług oraz profesjonalizmu oferujących ich firm - dodał Lipiński.

Nagrody zostaną wręczone laureatom w poniedziałek wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Jednym z patronów medialnych konkursu jest Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.