Przedstawiciel chińskiego oddziału Adidasa poinformował o decyzji zamknięcia w październiku jedynej w Chinach fabryki w Suzhou (prowincja Jiangsu). Produkcja zostanie przeniesiona do nowego zakładu w Birmie.

Plotki o możliwości zamknięcia chińskiego zakładu Adidasa krążyły od kwietnia. Tym razem władze firmy potwierdziły oficjalnie decyzję likwidacji chińskiego zakładu, motywując ją zmianą światowych warunków produkcji.

W upublicznionym w środę oficjalnym komunikacie poinformowano, że "Adidas podjął światową reorganizację produkcji", ale analitycy z internetowego portalu ekonomicznego Beifang twierdzą, że główną przyczyną jest znaczny wzrost kosztów pracy w Chinach. Azja Południowo-Wschodnia oferuje w chwili obecnej znacznie korzystniejsze warunki.

Władze Adidasa zapewniły, że każdy z pracowników dostanie godziwą odprawę, w kwocie znacznie przewyższającej warunki określone przez prawodawstwo chińskie.

W ciągu ostatnich 15 lat przeciętne wynagrodzenie miesięczne w Chinach wzrosło 10-krotnie - z 300 juanów (około 155 zł) do 3000 juanów.