Common Sense Advisory, niezależna amerykańska firma badawczo-konsultingowa, po raz kolejny publikuje ranking obejmujący 100 największych firm translatorskich na świecie. W zestawieniu znalazło się kilka podmiotów działających również w Polsce.

Ranking 100 największych firm translatorskich zawiera porównanie najlepszych graczy na rynku tłumaczeń ustnych, pisemnych i lokalizacji w oparciu o dochody oraz wielkość rynku. Dzięki rozbudowie zaplecza badawczego, w tym roku w rankingu zaprezentowano 100 firm.

Reklama

Wyniki badania pokazały znaczący wzrost w sprzedaży większości analizowanych firm, przy czym największe sukcesy odnotowują spółki amerykańskie. Common Sense Advisory prognozuje, że w tym roku globalny obrót w agencjach translatorskich wyniesie 33,5 miliarda USD, czyli o 12,17% więcej niż w ubiegłym roku. Wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie wyższy niż w poprzednim okresie badawczym.

Niemniej jednak, najwięksi gracze na rynku tłumaczeń stanowią tylko 4% wszystkich usługodawców w tej branży na świecie, zagarniając dla siebie zaledwie 14% rynku. Ogromna większość tłumaczeń trafia zatem do firm o obrocie poniżej 1 mln USD rocznie.

W rankingu znalazły się tylko trzy firmy specjalizujące się w tłumaczeniach, które działają na polskim rynku. Są to, według kolejności w rankingu: Lionbridge Technologies (pozycja 2.), Skrivanek Group (pozycja 26.) i Lidex (pozycja 96.).

Tylko jedna firma jest polskiego pochodzenia – Lidex, znajdująca się na 96. miejscu, z czterema biurami, 58 pracownikami i dochodem w roku 2011 na poziomie 4,77 miliona dolarów.

Lionbridge to jeden ze światowych liderów rynku, z prawie 428 milionami dolarów przychodu. Zatrudnia obecnie 4 500 pracowników i posiada 45 oddziałów na całym świecie.

Z kolei Skrivanek to największa firma translatorska w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajęła 25. miejsce pod względem liczby pracowników (295), 4. pod względem liczby oddziałów (44 na całym świecie) oraz 26. pod względem dochodów (ponad 29 milionów dolarów). Posiada oddziały w 10 miastach w Polsce. Istnieje na światowym rynku od 20 lat, z czego w Polsce od 15.

„W ubiegłym roku nasze przychody wzrosły o ponad 20% w Polsce oraz o 11,7% na pozostałych rynkach. Jest to zasługa systematycznego wdrażania naszej długofalowej strategii opartej na dywersyfikacji usług, zdobywaniu nowych rynków i grup klientów“ - skomentowała wyniki rankingu Ewa Gnyp, prezes zarządu spółki Skrivanek.

„Wysoka wydajność i produktywność naszych zespołów jest wsparta nowoczesnym narządziami do zarządzania tłumaczeniami, projektami i komunikacji w firmie oraz z otoczeniem zewnętrznym. Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z pozycji, którą w tym roku zajęliśmy w rankingu, na którym pojawiamy się od 2006 roku, ponieważ poprawia to wizerunek naszej marki zarówno w kraju jak i na całym świecie“ - dodała.