Opublikowane w dniu wczorajszym dane z amerykańskiego rynku nieruchomości były mieszane. Liczba pozwoleń na budowy domów wzrosła w lipcu o 6,8% do 812tys., podczas gdy liczba nowych inwestycji budowlanych spadła o 1,1% wobec oczekiwanego wzrostu. Indeks Filadelfia Fed po raz kolejny w sierpniu pozostawał poniżej poziomu zera, co w dalszym ciągu świadczy o słabości koniunktury w USA. Co prawda indeks wzrósł do poziomu -7,1pkt. z -12,9pkt., jednak był to wzrost niższy niż zakładał konsensus rynkowy.
Podczas czwartkowej sesji do poprawy klimatu inwestycyjnego przyczyniła się także kanclerz Niemiec. Angela Merkel w trakcie konferencji prasowej powiedziała, że strefa euro powinna szybko dokonać postępów w walce z kryzysem zadłużeniowym w Europie i dodała, że wspiera strategię walki z kryzysem ogłoszoną przez Europejski Bank Centralny. Wypowiedź ta pomogła przede wszystkim europejskiej walucie, która istotnie zyskiwała na wartości w dniu wczorajszym. Pomimo naruszenia dolnego ograniczenia kanału wzrostowego kurs EURUSD dość szybko przełamał najbliższą strefę oporu w rejonie 1,2320-1,2330 i kontynuował wzrosty. Obecnie para jest handlowana poniżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych . Ponowne wyjście powyżej strefy 1,2350-1,2360 będzie symptomem do dalszej aprecjacji euro względem dolara.

Nasza krajowa waluta po kilka dniach stabilizacji wczoraj ponownie zyskiwała na wartości. Złotemu pomogły dobre nastroje utrzymujące się na rynkach światowych. Dziś opublikowane zostaną dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia, jednak nie powinny mieć one większego wpływu na notowania PLN. Inwestorzy będą wyczekiwali na dzisiejszą publikację indeksu Uniwersytetu Michigan. Analitycy oczekują lekkiego wzrostu tego wskaźnika do poziomu 72,4pkt. Ewentualny spadek zaufania konsumentów z pewnością wesprze notowania EURUSD.

EURPLN
Po wczorajszej aprecjacji złotego para EURPLN oscyluje w rejonie 4,06. EURPLN zdołała oddalić się od istotnego poziomu oporu 4,1018. Naruszenie okolic 4,06 z technicznego punktu widzenia powinno otworzyć drogę do dalszych spadków na eurozłotym w rejon 4,03. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,07-4,08.

EURUSD
Pomimo naruszenia dolnego ograniczenia kanału wzrostowego para EURUSD powróciła do wzrostów. Obecnie kurs oscyluje w rejonie 1,2350 tuż poniżej istotnego oporu na poziomie 1,2366 w postaci zniesienia 61,8% całości fali spadkowej z okolic 1,2443 do poziomu 1,2242. Przełamanie wspomnianego oporu będzie symptomem do dalszego umocnienia euro i z technicznego punktu widzenia otworzy drogę do testu sierpniowego maksimum lokalnego.

GBPUSD
Para GBPUSD kontynuowała wzrosty w dniu wczorajszym tuż poniżej 100-okresowej średniej ruchomej na wykresie dziennym. Notowania funt dolara pozostają blisko górnego ograniczenia formacji trójkąta. Tak jak pisałam wcześniej, wyjście górą z formacji będzie symptomem do dalszego umocnienia GBP. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,5660.

USDJPY
Pozytywny klimat inwestycyjny sprzyja wzrostom na parze USDJPY. Notowania dolarjena zbliżają się w okolice oporu na poziomie 79,58 w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości ostatnich spadków z okolic 80,62. Ewentualne przełamanie tego poziomu będzie impulsem do kontynuacji wzrostów w rejon 80 jenów za dolara. Najbliższe wsparcie w postaci linii TenKan na wykresie 8h znajduje się na poziomie 79,00.