Według informacji rosyjskiego serwisu Lenta.ru hinduski koncern naftowy chce mieć udziały w jednym z projektów Rosnieftu. Chodzi o te projekty, które Rosjanie będą prowadzić razem z inwestorami zagranicznymi (wśród nich jest: amerykański koncern ExxonMobil, włoski Eni i norweski Statoil).

Szelf arktyczny jest atrakcyjny dla światowych spółek paliwowych ze względu na olbrzymie złoża surowców. Szacuje się, że znajduje się tu 30 proc. globalnych złóż gazu oraz około 13 proc. - ropy.

>>> Czytaj też: Arktyka kusi świat bogactwem surowców

Partnerem strategicznym Rosjan w Arktyce jest ExxonMobil. 16 sierpnia br. rosyjsko-amerykańska spółka rozpoczęła prace poszukiwawcze na Morzu Karskim, gdzie do partnerów należą trzy strefy wydobywcze, szacowane na 4,9 mld ton ropy i 8,3 bln metrów sześc. gazu.

Włoski koncern Eni uzyskał z kolei koncesję na działalność wydobywczą na Morzu Barentsa. Szacuje się, że złoża, do których Włosi mają dostęp wynoszą około 2 mld ton ropy i 1,9 bln metrów sześc. gazu.

Statoil natomiast chce rozpocząć współpracę z Rosnieftem na norweskim szelfie kontynentalnym. Spółki planują ocenić perspektywy wydobywcze stref znajdujących się w norweskiej części Morza Barentsa.

>>> Zobacz też: Prywatne firmy wchodzą do Arktyki. Rosja sobie nie radzi