Podczas konferencji prasowej poprzedzającej wmurowanie aktu erekcyjnego prezes zarządu ABB w Polsce Mirosław Gryszka i wiceprezes firmy Andrzej Szumiński podkreślali, że nowa fabryka będzie pierwszą w Łodzi, którą ABB wybuduje od podstaw.

"Wcześniej postawiliśmy dwie nowe fabryki w pobliskim Aleksandrowie Łódzkim, ale w samej Łodzi do tej pory inwestowaliśmy wyłącznie w modernizację istniejących już hal i budynków" - powiedział Gryszka.

Dodał, że rozpoczęcie inwestycji jest możliwe m.in. dlatego, że polski oddział ABB nie odczuł światowego kryzysu.

"W Polsce zatrudniamy obecnie 3 tys. pracowników, a nasze tegoroczne obroty szacujemy na ok. 2 mld zł. To lepszy wynik niż w 2011 r. Można więc powiedzieć, że jesteśmy beneficjentem rozwoju gospodarczego w tej części Europy. Dzięki temu, że działamy w Polsce, udaje nam się zachować konkurencyjność w czasie kryzysu" - wyjaśnił Gryszka.

Oprócz niego i Szumińskiego na akcie erekcyjnym swoje podpisy złożyli również: marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Ta ostatnia nie ukrywała radości z faktu, że firma ABB zdecydowała się na kolejną inwestycję w mieście.

"Bardzo się cieszę, że potrafimy nie tylko pozyskiwać nowych inwestorów, ale również powodować, iż firmy, które już są w Łodzi decydują się na dalszy rozwój. To jest miernikiem właściwej dbałości i obsługi inwestora, będącego już na terenie naszego miasta" - powiedziała Zdanowska.

Firma ABB pojawiła się w Łodzi w 1992 roku, gdy przejęła Fabrykę Transformatorów i Aparatury Trakcyjnej "Elta" przy ul. Aleksandrowskiej. Produkowane są tam m.in. sprzedawane na całym świecie transformatory mocy oraz produkowane głównie na rynek europejski transformatory rozdzielcze. W łódzkim zakładzie ABB zatrudnia obecnie ponad 900 osób.

Kolejne 140 ma znaleźć zatrudnienie w nowej fabryce, która powstanie na terenie ABB przy ul. Aleksandrowskiej. Budynek o łącznej powierzchni 10 tys. m2, z czego 9 tys. m2 to powierzchnia produkcyjna, ma być gotowy w połowie 2013 r. Docelową moc produkcyjną nowa fabryka ma osiągnąć za ok. 18 miesięcy.

"W pierwszej fazie działalności głównym elementem produkowanym w tej fabryce będą uzwojenia transformatorowe. Sprzedaż wyrobów tej fabryki ma być na poziomie 100-120 mln zł rocznie" - poinformował Szumiński.

Głównymi odbiorcami nowej fabryki mają być zakłady ABB zlokalizowane w Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii i we Włoszech.

Szumiński podkreślił, że nowy zakład ma być "innowacyjny i przyjazny środowisku". Obiekt ma być ocieplony w znacznie większym stopniu, niż przewidują to polskie przepisy. Centrale wentylacyjne mają w nim działać na wysokim poziomie sprawności. Energia ma być odzyskiwana nie tylko z procesów produkcyjnych, ale nawet z instalacji łazienkowych. Budynek ma być zasilany za pośrednictwem transformatora o niskich stratach jonowych i wyposażony w systemy "inteligentnego" oświetlenia i ogrzewania. Docelowo niemal cały dach hali ma być pokryty panelami fotowoltaicznymi.

"Nowoczesne rozwiązania zastosowane przy budowie tej fabryki pozwolą na oszczędność ok. 2,5 mln kWh rocznie" - wyjaśnił Szumiński.

Firma ABB jest potentatem w dziedzinie nowoczesnych technologii dla energetyki i automatyki. Grupa zatrudnia ok. 145 tys. pracowników w blisko 100 krajach świata.