Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła we wrześniu w ujęciu rocznym o 2,3 proc. wobec oczekiwanego przez analityków spadku o 2,2 proc., a w całej Unii europejskiej spadła o 2,7 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

W Polsce spadek produkcji przemysłowej rok do roku był nieco niższy niż w strefie euro i wyniósł 2,2 proc.

Problemy produkcji przemysłowej obecne są w niemal całej Europie. Z państw dla których dostępne są dane wujęciu rocznym wzrost produkcji odnotowało 17, a spadek 6.

Największy spadek produkcji przemysłowej wystąpił w Irlandii – 12,8 proc. i Portugali – 8,8 proc., a największy wzrost na Słowacji 13 proc., w Estonii 8,3 proc. i na Litwie 8 proc.

W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu 2012 r. spadła o 2,5 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w sierpniu wzrosła o 0,9 proc., po korekcie. Dla całej Unii Europejskiej produkcja spadła we wrześniu o 2,3 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc.

W porównaniu miesiąc do miesiąca Polska wypada lepiej od unijnej średniej. Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła w naszym kraju o 1,4 proc, a w sierpniu o 0,7 proc.

Spośród państw członkowskich UE, dla których są dostępne dane produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym spadła we wrześniu w 18 krajach, wzrosła w 4, a w Holandii nie zmieniła wartości.

Największy spadek miesiąc do miesiąca odnotowała Irlandia -12,6 proc. i Portugalia – 12 proc., zaś największy wzrost Estonia 2 proc. i Słowacja 1,4 proc. 

>>> Czytaj też: Kryzys rujnuje psychikę Polaków. Rośnie fala samobójstw