Kolejny francuski bank chce konsolidować swoją działalność w Polsce. W ubiegłym tygodniu takie zamiary ogłosił Credit Agricole (kilka dni wcześniej zapowiadał to w DGP Philippe Marie, szef CA w Polsce). Z naszych informacji wynika, że podobne plany ma także inny francuski bank obecny na naszym rynku – BNP Paribas.

Pretekstem do konsolidacji ma być przejęcie przez francuskiego giganta całości udziałów w grupie LaSer, która jest właścicielem Sygma Banku, także obecnego w Polsce, oraz pośrednika finansowego Dom Finansowy QS. Do odkupienia połowy udziałów w LaSer ma dojść w przyszłym roku. Proces konsolidacji grupy w Polsce rozpocząłby się w 2013 r. lub w 2014 r.

Bank uniwersalny

Dla LaSer w Polsce największe znaczenie ma Sygma Bank, który specjalizuje się w kredytowaniu zakupów klientów indywidualnych. To także jeden z największych graczy na rynku kart kredytowych. Polacy mają w portfelach ponad 1,1 mln kredytówek z logo Sygma Banku. Sam BNP Paribas ma w naszym kraju oddział banku, który zajmuje się obsługą klientów korporacyjnych. Jest także właścicielem BNP Paribas Bank Polska (powstał po przejęciu i połączeniu Fortis Banku z Dominet Bankiem). Ten ostatni odpowiada za obsługę klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Obsługuje ponad 230 tys. rachunków.

– Przyłączenie do niego części korporacyjnej i banku wyspecjalizowanego w kredytach konsumpcyjnych, bo przecież karty kredytowe to tylko ich inna forma, a także pośrednika finansowego sprzedającego m.in. kredyty i ubezpieczenia, idealnie wpisuje się w charakter banku uniwersalnego, który BNP Paribas zamierza tworzyć w Polsce – mówi nasz informator.

Zwiększyć udział akcji

Oficjalnie władze BNP Paribas nie potwierdzają informacji o planowanej konsolidacji, ale nie wykluczają takiej możliwości.

– Grupa BNP Paribas otrzymała ofertę zakupu akcji grupy LaSer od drugiego z udziałowców Galerii Lafayette. Nie jest wykluczone, że z niej skorzystamy, ale żadna decyzja nie została jeszcze podjęta. Na razie nasi eksperci analizują sytuację. Ani cena, ani termin możliwej transakcji nie zostały określone – powiedział nam Stefaan Decraene, szef bankowości detalicznej BNP Paribas.

Władze francuskiej grupy mają na głowie jeszcze jeden problem – konieczność zwiększenia udziału akcji BNP Paribas Bank Polska w wolnym obrocie na warszawskiej giełdzie. Dziś wynosi on 0,11 proc. Komisja Nadzoru Finansowego wymaga, by został podniesiony do 15 proc. Bank miał to zrobić do końca tego roku, ale w minionym tygodniu dostał od KNF przedłużenie tego terminu o kolejny rok.