Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec wyrazili w poniedziałek w Neapolu nadzieję, że przywódcy europejscy na najbliższym szczycie UE w Brukseli w czwartek-piątek osiągną porozumienie w sprawie nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

We wspólnym apelu Bronisław Komorowski, Giorgio Napolitano i Joachim Gauck podkreślili, że inwestycje w zrównoważony rozwój są najlepszym sposobem na podtrzymanie dobrobytu i stabilności w Europie.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów w Neapolu Komorowski zapewnił, że "Polska jest zainteresowana powodzeniem szczytu UE" pod koniec tego tygodnia. "Szybsze wyznaczenie ram finansowych oznacza szybsze uruchomienie środków, które są w Polsce jednym z istotnych źródeł rozwoju gospodarczego i podtrzymania trwającego niezmiennie od ponad 20 lat wzrostu gospodarczego w naszym kraju" - mówił prezydent Polski.

Jak podkreślił Polska będzie robić wszystko, by przyczynić się do sukcesu na szczycie. Choć - jak przyznał - "przyjmujemy do wiadomości, że mogą być planowane także kolejne szczyty".

"Istnieje daleko idące zrozumienie dla polskich aspiracji i potrzeby umacniania naszego kraju jako szansy UE na podtrzymanie pewnego poziomu optymizmu - politycznego i gospodarczego - i podtrzymanie wzrostu całej gospodarki UE" - powiedział polski prezydent.

Napolitano zwrócił uwagę, że w ostatnich dwóch latach, na skutek kryzysu finansowego, UE skoncentrowała się na samej sobie.

"Musimy podjąć na nowo refleksję nad umiejętnością i możliwością nowego otwarcia się UE" - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście aspirujące do członkostwa kraje bałkańskie i Ukrainę.

Odnosząc się do najbliższego szczytu UE, prezydent Włoch wyraził nadzieję na zakończenie negocjacji budżetowych. "Dyskusja jest bardzo trudna, ale zgadzamy się, że nie brak środków na wprowadzanie w życie polityki spójności, która przyczynia się do większego rozwoju w skali europejskiej" - powiedział Napolitano.

"Na wschodzie Europy istnieje strefa nadziei"

Gauck podkreślił natomiast, że jego kraj zrozumiał, iż Polska jest "motorem idei europejskich - ze względów politycznych, jak i ze względów ekonomicznych". "Z podziwem przyglądamy się zdolności do reform tego kraju" - dodał niemiecki prezydent.

Zaznaczył, że podczas negocjacji europejskich Polska przedstawia własne argumenty i "mimo kryzysu chce się stać częścią strefy euro". "To napawa nas nadzieją, która znika w starej Europie. Na wschodzie Europy istnieje strefa nadziei - zauważył Gauck. - Polska i determinacja Polski jest nam potrzebna".

Komorowski zadeklarował też, że Polska jest zwolennikiem zbudowania "efektywnej, wspólnej polityki zagranicznej UE". W jego opinii, to jest także warunek innych działań, przyspieszających integrację kontynentu.

"Trzeba więcej Europy, więcej jedności, więcej integracji" - deklarował prezydent Włoch.