Przedstawicielom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ministrom finansów strefy euro nie udało się co prawda wypracować kompromisu w sprawie odblokowania kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji, jednak szef Eurogrupy zapowiedział, że rozmowy w tej kwestii zostaną wznowione 26 listopada. Rynki oczekują, że oficjele dogadają się w tej kwestii, gdyż Ateny wypełniły narzucone zobowiązania warunkujące wypłatę środków pieniężnych.

Dziś mamy Święto Dziękczynienia w USA, więc w centrum uwagi inwestorów będą pozostawały wyłącznie kwestie europejski, w tym kształt unijnego budżetu oraz wstępne odczyty indeksów PMI w listopadzie. Opublikowane wskaźniki aktywności wskazują na dalszą poprawę sytuacji w sektorze przemysłowym, podczas gdy sytuacja w sektorze usług pozostaje różna w zależności od kraju. Preludium do dzisiejszych lepszych wskazań indeksów PMI dla przemysłu był odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu, który wzrósł do poziomu 50,4pkt. z 49,5pkt., tym samym wychodząc ponad barierę oddzielającą wzrost od spowolnienia. Oddaliło to nieco obawy o kondycję chińskiej gospodarki i pozwoliło na utrzymanie apetytu na ryzykowne aktywa na początku czwartkowej sesji. Pozytywnie zaskoczyły dane z Francji, gdzie zarówno indeks PMI dla sektora przemysłowego, jak i sektora usług wzrósł w listopadzie. Mieszane dane napłynęły natomiast z Niemiec i całej strefy euro, gdzie w obydwu przypadkach sektor usług okazał się słabszy, podczas gdy w rejonie przemysłu można było zauważyć ożywienie, co jest pozytywnym zaskoczeniem. Euro zyskuje na wartości na fali tych informacji. W dniu dzisiejszym EURUSD zdołał sforsować istotną strefę oporu w rejonie 1,2830-1,2840, co otwiera drogę do dalszej aprecjacji euro w okolice 1,29 USD. 

Pozytywny klimat inwestycyjny powinien utrzymać się w dniu dzisiejszym, co może sprzyjać również naszej krajowej walucie. Z technicznego punktu widzenia jest szansa na test listopadowych maksimów lokalnych na złotym. PLN będzie pozostawał dziś głównie pod wpływem impulsów zza granicy, jednak warto wspomnieć o publikowanym podczas czwartkowej sesji protokole z listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

EURPLN

Eurozłoty zszedł wczoraj poniżej poziomu 4,11, naruszając tym samym geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia całości wzrostów z okolic 4,06. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość testu rejonu 4,10, gdzie znajduje się lokalny listopadowy dołek. Strefa oporu rozciąga się w zakresie 4,1250-4,13.

EURUSD 

EURUSD kontynuuje zwyżkę. Para przełamała dzisiaj istotną strefę oporu w rejonie 1,2830-1,2840, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszej aprecjacji euro w okolice 1,29USD. Tam zbiega się opór w postaci 50% zniesienia Fibo całości ostatniej fali spadkowej z linią Kinjun na wykresie dziennym.

GBPUSD

Nieco lepszy nastroje obserwowane od początku tego tygodnia, a także publikacja wczorajszych minutek Banku Anglii stały się impulsem do dalszych wzrostów na parze GBPUSD. Dzisiaj para testowała opór w postaci 41,4% zniesienia fali spadkowej z poziomu 1,6177. Ponowny test tego poziomu będzie symptomem do ataku poziomu 1,6000. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,5900.

EURJPY

Techniczny obraz rynku EURJPY nie pozostawia wątpliwości, w jakim kierunku zmierzają notowania. Przełamanie okolic 104 jenów za euro stało się impulsem do dalszych wzrostów na eurojenie. Najbliższy opór w postaci projekcji 161,8% całości spadków z okolic 104,64 znajduje się na poziomie 107,30. Cel ten może zostać osiągnięty jeszcze w tym