Dziś rozmowy mają zostać wznowione od południa i najprawdopodobniej jeszcze raz uczestnicy szczytu przyjrzą się najnowszej propozycji przewodniczącego rady Europejskiej, który zaproponował mniejsze cięcia w ramach wspólnej polityki rolnej i funduszy spójnościowych.

W dniu dzisiejszym ponownie w centrum zainteresowania inwestorów pozostają dane i informacje napływające z Europy, jako, że Japończycy świętują, a na Wall Street sesja pozostaje skrócona. Rano poznaliśmy zrewidowane dane na temat PKB Niemiec w trzecim kwartale, z których wynika, że tempo wzrostu gospodarczego spadło zarówno w ujęciu miesiąc kwartał do kwartału, jak i rok do roku w porównaniu z drugim kwartałem tego roku. Pozytywnie zaskoczyły dane na temat indeksu Ifo, który jest uważany za najlepszy miernik niemieckiej gospodarki. Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych nieoczekiwanie wzrósł w listopadzie do 101,4pkt. ze 100pkt. z październiku. Lepsze odczyty dotyczyły zarówno obecnej , jak i przyszłej sytuacji w biznesie. Dobre dane powinny pozytywnie wpływać na notowania europejskiej waluty. EURUSD ponownie testuje dzisiaj istotny poziom oporu w rejonie 1,29. Jak na razie para EURUSD ma trudności ze zdecydowanym wyjściem powyżej wspomnianego poziomu, jednak techniczny obraz rynku wskazuje, że jest to tylko i wyłącznie kwestia czasu. Co więcej, napływające informacje, że międzynarodowi pożyczkodawcy są coraz bliżej wypracowania porozumienia w sprawie zadłużenia Grecji pozytywnie wpływają na nastroje rynkowe.

W kalendarzu makroekonomicznym na dziś zaplanowane są jeszcze publikacje z Kanady odnośnie wskaźnika inflacji, jednak największy wpływ na piątkowe nastroje po lepszym niż oczekiwano odczycie Ifo będą miały doniesienia dotyczące prac nad europejskim budżetem.

EURPLN
Eurozloty zbliżył się istotnie w okolice 4,10, jednak nie zdoła przetestować tego poziomu. EURPLN odbił się od dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym i w dniu dzisiejszym nieco koryguje wczorajsze spadki. W rejonie 4,1220 znajduje się 100-okresowa średnia, a tuż powyżej rozciąga się silna strefa oporu w rejonie 4,1250-4,13. Dzisiejsze odreagowanie nie zmienia scenariusza zakładającego test poziomu 4,10 w najbliższym czasie.

EURUSD
EURUSD po raz kolejny testuje okolice 1,29, jednak jak na razie, pomimo lepszych danych na temat indeksu Ifo z Niemiec, ma trudności z trwałym wyjściem powyżej tego poziomu. Para znajduje się jednak powyżej chmury ichimoku na wykresie 8h, której górne ograniczenie wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,2880. Z kolei kolejny geometryczny opór w postaci zniesienia 61,8%Fibo to poziom 1,2960.

Reklama

GBPUSD
GBPUSD ma trudności z pokonaniem oporu na poziomie 1,5972 w postaci zniesienia 41,4% całości fali spadkowej z okolic 1,6177. Wydaje się dość prawdopodobne, że przed ustanowieniem kolejnego lokalnego szczytu para będzie chciała przetestować raz jeszcze poziom 1,59, jednak nie należy spodziewać się zejścia poniżej tego poziomu i 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. W kolejnych dniach należy oczekiwać testu poziomu 1,60 USD za GBP.

USDJPY
Para USDJPY jak na razie wyhamowała wzrosty. Płytka korekta spadkowa, jaka miała miejsce z okolic szczytu na poziomie 82,83 nie zmienia technicznego obrazu rynku w średnim terminie. Korekta spadkowa może się jeszcze troszkę pogłębić, jednak strefa 81,00-81,60 stanowić już będzie atrakcyjne poziomy do wznawiania długich pozycji w USDJPY.