Współzałożycielem przedsięwzięcia jest Adam Zaremba, obecnie główny ekonomista Idea TFI, który będzie prowadził firmowy portfel NetFund.

– Serwis powinien zacząć działać w I kw. 2013 r. Chcemy pozyskać do współpracy co najmniej 20 towarzystw funduszy inwestycyjnych i namówić do prowadzenia publicznych portfeli kilku znanych na rynku zarządzających – mówi Anna Stanek, prezes firmy NetfFund.pl. Obecnie ma ona podpisane umowy z czterema towarzystwami: Agio Funds TFI, Copernicus Capital TFI, Eques Investment TFI i Skarbiec TFI.

Osoby korzystające z usługi NetInvestor będą mogły budować własne strategie i plany oszczędnościowe. Podstawą będzie profil właściciela portfela, określony na podstawie wstępnej ankiety, pozwalającej ustalić, jakie są preferencje klienta. Do takiego portfela fundusze będą mogły być dobierane automatycznie przez system, na podstawie ratingów przyznawanych im przez różne instytucje, portale czy gazety. Ostateczną decyzję o wyborze będzie oczywiście podejmował sam zainteresowany. – Chcemy, by nawet te osoby, które do tej pory miały nikłe pojęcie o inwestowaniu, mogły uzyskać od naszego serwisu niezbędną pomoc i rozpoczęły lokowanie kapitału – zaznacza Stanek.

Prezes NetFund.pl liczy na duże zainteresowanie serwisem także ze strony pośredników finansowych. – Takie rozwiązanie znacząco ułatwi im pracę – zapowiada prezes. Zapewnia, że po podpisaniu umowy wszelkie transakcje będą mogły być potwierdzane SMS-em. Nie będą potrzebne papierowe wnioski, a po transakcji nie będą wysyłane papierowe potwierdzenia, chyba że klient będzie chciał takie otrzymywać.

Być może NetFund.pl zachęci Polaków do inwestowania w fundusze. Na razie patrzą na nie niechętnie i wielu wycofuje z nich pieniądze. Pod koniec września liczba klientów 20 towarzystw funduszy inwestycyjnych monitorowanych przez portal Analizy Online wynosiła 1,95 mln i była najniższa od momentu, od którego gromadzi on takie dane, czyli od sześciu lat. Najwięcej klientów TFI miały w IV kw. 2007 r.: 3,2 mln osób.

136,5 mld zł wynosiły aktywa funduszy inwestycyjnych na koniec października 2012 r. według Analiz Online.

144 mld zł rekordowy poziom aktywów TFI zanotowany przed pięcioma laty.