Nieustannie rosnąca liczba bankomatów w Polsce sprawia, że obecnie właściwie nie ma problemu z niedostępnością tych urządzeń - spotykanym wcześniej długotrwałym ich poszukiwaniem w celu wypłaty gotówki. Zdaje się, że na popularności zyskuje także mimo wszystko mniej popularny cashback.

Czy z powodu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych stanie się on już niedługo korzystniejszy – tańszy od standardowej wypłaty z bankomatu?

Cashback, to nic innego jak możliwość wypłaty gotówki przy pomocy karty płatniczej w punkcie usługowym, czyli np. w sklepie czy na stacji benzynowej. By z tej możliwości skorzystać wystarczy jedynie wybrać odpowiednio oznaczony sklep, dokonać niewielkich zakupów, a przy kasie podczas finalizowania transakcji zaznaczyć, że chcemy także wypłacić gotówkę. Dodatkowa transakcja zostanie wtedy rozliczona na oddzielnym rachunku – zapobiegliwie zawsze o nim pamiętajmy, unikniemy dzięki temu problemów, gdyby okazało się, że transakcja rozliczona została nieprawidłowo.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj ofertę banków i wybierz najlepsze!

Co warto jednak zaznaczyć, w przeciwieństwie do bankomatu, przy pomocy cashbacku nie wypłacimy jednorazowo dowolnej sumy pieniędzy. Stosowanym obecnie limitem wysokości jednej wypłaty jest 200 zł. Operacja ta może być jednak powtarzana wielokrotnie, oczywiście o ile pozwala na to wysokość zgromadzonych przez nas środków lub przyznanego limitu kredytowego oraz wartość dziennego limitu wypłat z karty. Należy w tym miejscu podkreślić także, że cashback jest najczęściej usługą darmową, oferowaną w ramach przychylności klientom. Jeśli jednak okazałoby się, że nasz bank decyduje się na pobranie od niej prowizji, to jej wysokość powinna być raczej niewielka.

Może być drożej

W związku z tym, cashback może okazać się nawet korzystny przy założeniu, że w pobliżu nie ma bankomatu naszego banku, a za wypłatę z jedynego dostępnego urządzenia należącego do innego banku lub sieci musielibyśmy zapłacić prowizję, której wartość sięga najczęściej kilku złotych. Niestety, już w niedalekiej przyszłości usługa cashback może okazać się tańsza od jakiejkolwiek wypłaty z bankomatu, nawet naszego banku. Wszystko to za sprawą przygotowanej przez Ministerstwo Finansów noweli ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja zakłada bowiem, że operator – właściciel sieci bankomatów - będzie mógł samodzielnie ustalać wysokość pobieranej od nas – klientów prowizji związanej w wykorzystaniem urządzenia. Wątpliwe w tym przypadku jest, by na nałożenie dodatkowych opłat zdecydowały się same banki, które posiadają najczęściej sieć własnych bankomatów. Nieco inaczej sprawa wyglądać może jednak, gdy korzystali będziemy z urządzenia innego banku lub niezależnego operatora bankomatów np. sieci Euronet. Tu mogą pojawić się dodatkowe opłaty, jednak jeśli takowe miałyby być naliczane, to będziemy musieli zostać o nich poinformowani bezpośrednio przed dokonaniem transakcji.

Porównanie kosztów wypłaty gotówki z bankomatów i w ramach usługi cashback w wybranych bankach
Bank/ nazwa konta Wypłata z bankomatu: własnego obcego Wypłata cashback  Koszt wypłaty 200 zł z "obcego" bankomatu
PKO Bank Polski PKO Konto za Zero 0,00 zł 3% min. 5,00 zł 1,00 zł 6,00 zł
Bank Pekao Eurokonto Mobilne 0,00 zł 2% min. 5,00 zł 0,99 zł 5,00 zł
Bank Zachodni WBK Konto Wydajesz&Zarabiasz 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Bank Millennium Dobre konto 0,00 zł 0,00 zł1) 0,00 zł2) 0,00 zł
Alior Bank Konto Osobiste 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Bank BPH Kapitalne konto 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Bank Pocztowy Pocztowe Konto Standard 4,00 zł3) 0,00 zł 4,00 zł
mBank eKONTO 0,00 zł 0,00 zł4) 0,00 zł 0,00 zł
Inteligo Konto prywatne 0,00 zł 0,00 zł5) 0,00 zł 0,00 zł
Credit Agricole Bank Polska Konto ProstoOszczędzające 0,00 zł 5,00 zł6) 0,00 zł 5,00 zł
1) 0 zł przez pierwsze 2 m-ce od wydania karty. W kolejnych miesiącach 0 zł pod warunkiem dokonania i zaksięgowana na koncie min. jednej płatności bezgotówkowej kartą oraz wpływów zewnętrznych na konto w wysokości min. 1 000 zł. W przeciwnym razie opłata wyniesie 1 zł (bankomaty BZ WBK i Cash4You) lub 5 zł (pozostałe bankomaty)2) 0 zł do 31.12.2013 r. Od 1.01.2014 r. - 0,50 zł3) Bank Pocztowy nie posiada własnych bankomatów. 0 zł za dwie pierwsze wypłaty z dowolnego bankomatu w kraju w miesiącu, 4 zł - za każdą następną wypłatę4) 0 zł dla klientów korzystających z usługi "Wypłaty ze wszystkich bankomatów" (miesięczny koszt 5 zł)5) 0 zł dla klientów korzystających z usługi "Bankomaty bez granic" (miesięczny koszt 4 zł)6) 0 zł za wypłaty z bankomatów BZ WBK Źródło: banki i TotalMoney.pl

Nic straconego

Choć opisane w noweli ustawy propozycje mogą budzić pewien niepokój, to z drugiej strony nie należy mimo wszystko popadać w skrajny pesymizm. Tak jak wspomniano, banki raczej nie zdecydują się na pobieranie dodatkowych opłat od swoich klientów, a przecież większość z nas korzysta z urządzeń własnego banku. Dodatkowo pamiętajmy, że wspominana opłata może, lecz nie musi być pobierana. To w gestii naszego banku pozostanie, z którymi właścicielami bankomatów uda mu się wynegocjować darmowe wypłaty dla nas.

Zakupy dzisiaj, zapłata za nie… za 2 miesiące!

Co za tym idzie, duża dostępność darmowych bankomatów może stać się wyróżnikiem poszczególnych banków, które w ten sposób zabiegały będą o pozyskanie nowych, jak i utrzymanie dotychczasowych klientów. Jeśli jednak nasz bank nie posiada własnej, dobrze rozbudowanej sieci bankomatów oraz nie będzie w stanie zapewnić nam darmowego dostępu do urządzeń innych przedsiębiorstw, to cashback faktycznie już niedługo może być rozwiązaniem tańszym od darmowego dotychczas bankomatu.