Ministerstwo Finansów wycofuje się z pomysłu wprowadzenia przepisów pozwalających na stosowanie dodatkowej prowizji, tzw. surcharge, od wypłat z bankomatów.
Propozycja wprowadzenia możliwości pobierania surcharge przez operatorów bankomatów znalazła się w projekcie dużej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który na początku roku Ministerstwo Finansów przesłało do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Duża nowelizacja miała dostosować przepisy do dyrektyw unijnych i powinna wejść w życie już w ubiegłym roku. Zdaniem resortu zapisy o surcharge oraz kilka innych dotyczących kart są na tyle kontrowersyjne, że mogłyby jeszcze mocniej opóźnić przyjęcie ustawy.
Przeciwko wprowadzaniu surcharge na wypłaty z bankomatów protestowały banki, które nie mają własnej sieci bankomatowej, np. BRE. – W wyniku takich zmian klienci mogliby odwrócić się od kart. Cenę za to poniósłby cały rynek – uważa Cezary Kocik, członek zarządu BRE Banku. Inne instytucje, posiadające własne rozbudowane sieci bankomatów, popierały nową prowizję. – Środowisko bankowe jest podzielone w tej kwestii. Doszliśmy jednak do wniosku, że umożliwienie pobierania tej prowizji będzie miało negatywne skutki dla klientów, więc decyzję ministerstwa o wycofaniu się z tych zapisów odbieramy z zadowoleniem – powiedział Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Z projektu Ministerstwa Finansów wyleciały także przepisy dające właścicielom sklepów wybór, jakie karty chcą akceptować, a jakich nie. To oznacza, że nadal będzie obowiązywać zasada, według której akceptowane przez handlowców są wszystkie karty, bez względu na to, jakie opłaty wiążą się z ich przyjmowaniem.
To znowu pozytywna wiadomość dla banków, organizacji płatniczych i agentów rozliczeniowych, którzy twierdzili, że pozostawienie handlowcom wyboru w sprawie akceptacji kart wywoła chaos. – Klienci nie byliby w stanie zrozumieć, dlaczego część kart jest, a część nie jest akceptowana. Zniechęciłoby to do akceptacji kart, a to nie jest w interesie nikogo, akceptantów również – uważa Janusz Diemko, prezes First Data Polska, operatora terminali Polcard.
Zmianą stanowiska resortu zaskoczeni są przedstawiciele handlowców. – To osłabienie chęci zmian na rynku kart w Polsce. Ubolewam, że Ministerstwo Finansów wycofało się ze swoich pierwotnych propozycji – mówi Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
33,3 mln to liczba kart płatniczych w portfelach Polaków
18 667 to liczba bankomatów w Polsce